Do spełniania zadania przechowywania wody na dużą skalę, służą, jak sama nazwa wskazuje specjalne zbiorniki magazynowe do wody. Woda w nich gromadzona może służyć różnym celom. Rozmiar tych pojemników również może być zróżnicowany.
Ludzkość od dawna używa zbiorników magazynujących wodę
Potrzeba zbiornika na wodę jest niemal równie stara, jak gatunek ludzki. Człowiek zawsze dążył do przechowywania wody, która służyła następnie rozmaitym zastosowaniom, jako chociażby woda pitna, do nawadniania rolnictwa, stłumienia pożaru, do utrzymywania przy życiu zarówno dla roślin, jak i dla zwierząt gospodarskich, przygotowania żywności, czy też w bardziej współczesnych czasach dla celów produkcyjnych, a także dla wielu innych zastosowań. Zbiorniki magazynowe do wody cechują się zróżnicowanymi parametrami. Parametry zbiornika wodnego obejmują ogólny kształt zbiornika i dobór materiałów budowlanych, a także okładzin. Do produkcji zbiorników magazynowych na wodę wykorzystuje się różne materiały: tworzywa sztuczne (polietylen, polipropylen), włókno szklane, betonowe, jak również konstrukcje kamienne, czy stalowe. Zbiorniki na wodę są skutecznym sposobem na pomoc krajom rozwijającym się do przechowywania czystej wody. Konstrukcja zbiornika na wodę lub pojemnika powinna posiadać takie właściwości, aby nie szkodzić wodzie. Woda jest podatna na wiele negatywnych wpływów otoczenia, w tym bakterii, wirusów, glonów, zmian pH oraz gromadzenia się minerałów, czy też skutków kumulacji gazów.
Zanieczyszczenia mogą pochodzić z różnych źródeł, w tym rurociągów, materiałów konstrukcyjnych z cystern, odchodów zwierzęcych i odchodów ptaków, dostania się do wnętrza zbiornika substancji mineralnych i gazowych. Prawidłowo zaprojektowany zbiornik na wodę służy do usuwania i złagodzenia tych negatywnych skutków.