Zbiorniki AdBlue i zastosowanie AdBlue

Powietrze którym oddychamy składa się z różnych gazów, m. in. z tlenu (niezbędnego do życia), azotu, dwutlenku węgla, argonu, helu, pary wodnej i innych gazów. Oddychamy nimi każdego dnia, nie zastanawiając się nad składem.

Nowoczesna technologia AdBlue

zbiorniki adblueInaczej jest wtedy, gdy przebywamy w sąsiedztwie np. pracujących maszyn napędzanych olejem napędowym, jedziemy samochodem za ciężarówką. Czujemy odór spalin i zaczynamy się zastanawiać, czym oddychamy. Co jest w składzie spalin, zanieczyszczonego nimi powietrza, jak wpływa to na nasze zdrowie. Na szczęście świadomość czystego środowiska wzrosła, pojawiły się nowe normy dotyczące spalin silników wysokoprężnych. Są one bardziej rygorystyczne niż w przeszłości. Jedną z trujących substancji, które powstają w trakcie spalania paliwa w silnikach wysokoprężnych są tlenki azotu. Powodują one uszkodzenie roślin, u ludzi powodują uszkodzenie płuc, ograniczają zdolność krwi do przenoszenia tlenu i mogą być przyczyną chorób nowotworowych. Właśnie dlatego stworzono nową technologię oczyszczania spalin silników diesla, której podstawą jest tzw. substancja AdBlue. AdBlue jest nazwą handlową wodnego roztworu mocznika o ściśle określonej koncentracji. AdBlue w silniku diesla jest dozowane do gorących spalin przez specjalne urządzenie i w wyniku tego następuje konwersja szkodliwych tlenków azotu obecnych w spalinach do substancji, które naturalnie występują w powietrzu, czyli azotu i wody. AdBlue jest chemicznie bardzo aktywnym związkiem, dlatego jego przechowywanie i transport były dużym wyzwaniem dla inżynierów. Udało się skonstruować specjalne zbiorniki AdBlue, które są całkowicie bezpieczne.

Technologia AdBlue dowodzi coraz większej świadomości ludzi wobec środowiska, na co zwraca się ostatnio dużą uwagę. Przyczynia się ona znacznie do zmniejszenia szkodliwości spalin, wpływa także na bardzo istotne zmniejszenie zużycia paliwa. Dlatego ta nowoczesna technologia zdobywa coraz więcej zwolenników .