Zastosowanie urządzeń pomiarowych

 

Każda dziedzina w obszarze techniki związana jest z pomiarem. Zatem wiodącą dyscypliną są przyrządy i urządzenia pomiarowe, stosowane we wszystkich obszarach produkcji i użytkowania. Generalnie dzielą się one na przyrządy pomiarowe kontrolne i pomiarowe użytkowe. Pomiary kontrolne powadzone są w aspekcie utrzymania precyzyjnych standardów produkowanych wyrobów.

Dostępna aparatura i systemy pomiarowe

aparatura pomiarowaAnalizując przyrządy pomiarowe trzeba pamiętać, że do tej grupy zalicza się, zarówno metr krawiecki lub stolarski, jak i czujnik zbliżeniowy. Aparatura pomiarowa dostępna jest w bardzo szerokim asortymencie, gdyż każdy element w obszarze produkcji podlega kontroli pomiarowej. Zatem, ze względu na cechy podlegające pomiarom, aparatura ta dzieli się na; przyrządy do pomiaru wielkości geometrycznych, do pomiaru siły i masy, urządzenia do pomiaru wielkości elektrycznych oraz aparaturę do pomiaru warunków środowiskowych, a także właściwości materiałów. Przyrządy bardziej skomplikowane mają odczyt elektroniczny, zaś te prostsze wyposażone są w odczyt analogowy. Do pomiaru jednej cechy, stosowane są różne urządzenia, w zależności od miejsca i stopnia dokładności pomiaru. Jeżeli np. pomiar dotyczy temperatury to, stosowane są do tego celu termometry, a także sondy i testery. Pomiar warunków środowiskowych odbywa się za pomocą różnych przyrządów. Najczęściej nazwy tych urządzeń pochodzą od właściwości, które są mierzone. Są to; barometry, wilgotnościomierze, tlenomierze itp.

Na rynku krajowym istnieje kilka firm, które od lat specjalizują się w produkcji aparatury pomiarowej. Ponadto są dostępne, bez ograniczeń, urządzenia zagranicznych producentów. Można je nabyć w specjalistycznych sklepach tradycyjnych i internetowych. Wydaje się, że najbardziej szczegółowe są oferty na stronach producentów.