Spawanie jest jedną z najczęściej wykorzystywanych technologii do łączenia ze sobą powierzchni ze stali. Wynika to przede wszystkim z faktu, że dobrze wykonane, nie pozostawia żadnych śladów, że dane elementy nie stanowiły wcześniej integralnej całości. Bardzo ważne jest jednak, by dostosować typ spawarki do spawanego elementu.
Zalety spawarek do lutospawania
Do trwałego łączenia ze sobą elementów ze stali najczęściej wykorzystywana jest spawarka. Urządzenie to ma bowiem te zaletę, że nie pozostawia na łączonych ze sobą elementach żadnych śladów. Bardzo ważne jest jednak, aby dostosować typ spawarki do łączonego elementu. I tak na przykład w przypadku elementów poddanych wcześniej galwanizacji najlepiej sprawdzi się markowa spawarka do lutospawania. Ten typ spawarki bowiem ma te zaletę, że nie uszkadza nałożonej wcześniej na dany element powłoki ochronnej. Dziej się tak dlatego, że podczas spawania ten typ spawarki nie topi spawanych elementów, ale sam lut. Lut, po zastygnięciu, zaczyna pełnić funkcję bardzo stabilnego spoiwa dla łączonych elementów, dzięki czemu można w ten sposób utworzyć stabilne i trwałe łączenie bez naruszania powłok ochronnych. Jest to bardzo ważne w szczególności, gdy dany element stalowy ma być narażony na różnego rodzaju niekorzystne czynniki atmosferyczne, czy też wilgoć. Dlatego właśnie technologia lutospawania najczęściej jest wykorzystywana w stosunku na przykład do blach, które mają być przeznaczone na pokrycia dachowe. Oprócz tego technologię tę wykorzystuje się również podczas naprawy stalowych garaży, czy też hal.
Spawanie w dalszym ciągu jest najpopularniejszą znaną technologią łączenia ze sobą elementów że stali. Bardzo ważne jest jednak, aby dobrać rodzaj spawarki do rodzaju spawanego elementu. Szczególnie jest to ważne, gdy dany element został wcześniej poddany galwanizacji.