Zastosowanie papieru do plotera

Obecnie coraz więcej projektów powstaje przy użyciu komputera. Ważne jest zatem zaopatrzenie się w urządzenia, które właśnie z tym komputerem współpracują. Jednym z nich jest ploter – urządzenie umożliwiające pracę z dużymi płaskimi powierzchniami. Pozwala ono najczęściej na drukowanie, wycinanie, grawerowanie, a także kreślenie map.

Co jest jeszcze potrzebne podczas pracy z ploterem?

szeroki papier do ploteraZaprojektowanie, na przykład obrazu, nie wystarczy. Ploter musi mieć możliwość naniesienia go na jakiś materiał – w tym przypadku jest to papier do plotera. Jak się okazuje, wybór takiego papieru nie jest wcale tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Producenci papierów ploterowych mają do zaoferowania wiele rodzajów: zwykły papier do plotera, papier ploterowy powlekany, kolorowy, fotograficzny, a także folię i kalkę ploterową. Na dodatek, papiery ploterowe różnią się szerokością, długością oraz gramaturą. Najczęściej ich szerokość wynosi od 297 mm do 1524 mm, a długość od 30 m do 175 m. Gramatura natomiast waha się między 80 a 180 g/m2. Niektóre firmy produkujące papier ploterowy oferują wykonanie na zamówienie papieru o dowolnym rozmiarze, metrażu oraz gramaturze. W przypadku wykonywania bardzo dużych wydruków oraz kreślenia map klienci najczęściej wybierają szeroki papier do plotera – duży format zapewnia dobrą widoczność nawet bardzo małych szczegółów. 

Obecnie plotery znajdują szerokie zastosowanie – zarówno w przemyśle oraz w druku wysoko nakładowym, a także w realizacji nisko nakładowych projektów wykonanych przez osoby prywatne. Na papierze ploterowym mogą być wykonywane różnorodne usługi: zarówno wydruk projektów cyfrowych, jak i wykonywanie fotokopii. Różnorodność papierów ploterowych pozwala na eksperymentowanie, co z kolei może dać bardzo ciekawe efekty wizualne.