W każdym dużym mieście ma miejsce wiele zdarzeń nieporządanych, których skutki mogłyby być szybko zminimalizowane, jeśli na terenie funkcjonowałby system monitorowania miejskiego. W tych miastach w których taki system już został ustanowiony, reakcja służb na powstanie sytuacji zagrożenia jest szybsza niemal pięciokrotnie. Podobnie usprawniona jest koordynacja pomiędzy danymi służbami w trakcie akcji.
Nowoczesne systemy monitorowania w mieście
Miejski system monitoringu różni się od typowego systemu monitorowania w obiektach użytkowych i prywatnych domach przede wszystkim skalą. W jego skład wchodzi ponad setka urządzeń, ulokowanych w najbardziej odpowiednich miejscach na terenie miasta, zamontowanych tak by nie zwracać uwagi osób postronnych, ale jednocześnie mieć najlepsze pole widzenia na monitorowany teren. Coraz więcej miast wykorzystuje monitoring wizyjny Małopolskie ma takich systemów najwięcej, gdyż w tym województwie działa najwięcej stacji monitorowania, które mogą obsługiwać zarówno obiektowe systemy monitorowania, jak i instalacje miejskie. Do sprawnego nadzoru nad tak dużym terenem potrzeba wielu operatorów, którzy zazwyczaj obserwują wybrane rejony, zamiast monitorować cały teren miasta, i reagują w momencie powstania sytuacji zagrożenia. W systemach miejskiego monitoringu montowane są zarówno nowoczesne urządzenia ruchome, jak i kamery statyczne, gdyż obydwa te rodzaje kamer mają równie duże zastosowanie.
Ruchome kamery kulowe przydają się wszędzie tam gdzie odnotowano duży ruch osobowy, utrudniający monitorowanie pojedynczych osób na terenie obserwowanym. Statyczne kamery są natomiast idealnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie ruch osobowy jest najmniejszy, na parkingach, garażach i przy magazynach firm.