Dostępne na rynku pompy obiegowe odpowiadają za usprawnianie przepływu wody w instalacjach grzewczych wodnych, co pozwala na skuteczne ogrzewanie pomieszczeń. Jeżeli urządzenie zostanie dobrane w odpowiedni sposób oraz będzie dobrze przygotowane do pracy z danym modelem instalacji, to możliwe będzie zapewnienie nie tylko wysokiego komfortu pracy urządzenia, ale jednocześnie zaoszczędzenie znacznych ilości energii.
W jaki sposób działa pompa obiegowa?
Oferowane pompy obiegowe są to rodzaje pomp wirowych, których zadaniem jest wywołanie przepływu cieczy, takiej jak woda czy jej roztwory, w instalacji grzewczej albo chłodzącej. Dobrym wyborem jest wysokiej jakości obiegowa pompa wody. Pompy te składają się z kilku elementów, a najważniejszy podział dotyczy modeli dławicowych oraz bezdławicowych. Poprzez zastosowanie pompy obiegowej można zrezygnować z montażu grzejników w pionie oraz zapomnieć o konieczności o jak najmniejszej odległości od kotła. Urządzenie to umożliwia bardziej swobodną rozbudowę systemów grzewczych, jak również stosowanie zaworów termostatycznych. Zastosowanie lokalnej regulacji temperatury może być dzięki temu znacznie tańszym i niezbyt skomplikowanym rozwiązaniem. Oprócz tego, nowoczesne pompy obiegowe, umożliwiają bezszelestną pracę czy poczucie komfortu cieplnego przy niewysokich kosztach eksploatacyjnych.
Działanie pompy obiegowej nie jest skomplikowane. Pompa ta przemienia energię kinetyczną cieczy w energię ciśnienia w wyniku działania silnika elektrycznego. Ten z kolei powoduje, że następuje przyrost energii kinetycznej cieczy, a także jej ciśnienia, czyli energii potencjalnej, która może wzrastać dzięki zastosowaniu spiralnego korpusu pompy. Powstałe w ten sposób ciśnienie umożliwia łatwiejszy transport cieczy przez obieg grzewczy albo chłodzący.