Wózki do bram przesuwnych – specyfikacja

Jeżeli cenimy sobie ciszę i spokój w naszym domostwie, a posiadamy bramę przesuwną, na pewno życzylibyśmy sobie, żeby jej działanie nie generowało żadnych nieprzyjemnych dla ucha dźwięków. Oprócz wydawanych przez bramę dźwięków, istotna jest również sprawność poruszania się wózków po szynach oraz sama żywotność bramy. Na właśnie taki końcowy efekt składa się kilka czynników, które w poniższej publikacji postaram się jak najlepiej wyjaśnić.

Jakie wózki do bram przesuwnych są najlepsze?

Wózki do bramy przesuwnejGłównymi czynnikami rzutującymi na poprawną pracę naszej bramy przesuwnej są: długość bramy w świetle, waga bramy, tworzywo z jakiego zrobione są wózki oraz odpowiednie dopasowanie wózków do szyn bram. Jeżeli chodzi o wagę, to przed zakupem należy dokładnie upewnić się czy docelowe obciążenie będzie odpowiednio dopasowane do wózków. Przy wózkach tworzywowych, stworzonych z poliamidu, zbyt duży ciężar może zmiażdżyć rolki wózka, a przy wózkach metalowych, ciężar może powodować nadmierne obcieranie wózków o szyny. Oprócz wagi, bardzo ważny jest materiał z jakiego zrobione są wózki do bramy przesuwnej. Występują ich 2 rodzaje: wózki metalowe oraz tworzywowe. Pierwsze z nich, bardzo dobrze spisują się w przypadku ciężkich i masywnych bram, zazwyczaj są to bramy chroniące własności firm, którym nie przeszkadzają dźwięki ocierającego się metalu. Wózki tworzywowe, bardzo dobrze sprawują się w przypadku bram przesuwnych, montowanych na posesjach domów mieszkalnych. Ich główną zaletą jest cicha praca oraz duża odporność na korozje. Kolejnym istotnym czynnikiem, którym powinniśmy się kierować przy wyborze wózka, jest dopasowanie jego rozmiarów do szyn bramy. Rozmiar wózka zawsze podawany jest jako docelowy rozmiar szyny, czyli w przypadku szyn o rozmiarach 70x70x4 mm, rozmiar wózka wynosić będzie 70.

Połączenie wszystkich powyższych elementów jest gwarancją długiej żywotności bramy oraz jej prawidłowej pracy w każdych warunkach. Niestety, pominięcie chociażby jednego z nich, grozi szybkim zepsuciem, niepoprawną pracą bramy lub wytwarzaniem przez nią niepotrzebnego hałasu.