Zastosowanie stali, a szczególnie prętów stalowych, jest w budownictwie bardzo duże. Odpowiednie właściwości, oraz wytrzymałość na różnego rodzaju naprężenia i obciążenia klasyfikuje go w czołówce materiałów budowlanych. Jakie są podstawowe zalety i możliwości wykorzystania prętów stalowych.
Możliwości wykorzystania prętów stalowych w pracach przydomowych
Właściwości stali i jej wykorzystanie jest tak szerokie, że właściwie trudno jest dokładnie sklasyfikować i opisać wszystkie możliwości zastosowania tego materiału. Dlatego podzielę się wiedzą na temat wykorzystania prętów stalowych w przydomowych pracach remontowych. Pierwszym zastosowaniem jest wykonanie uzbrojenia w przypadku fundamentów, lub wylewek jako powierzchni bazowej do tarasu ogrodowego. W przypadku fundamentów na przykład pod domek ogrodowy, najlepiej jest użyć pręty 18CrNimo7-6, ponieważ wykazują największą odporność na korozję i zapewnią trwałe i nieulegające pękaniom podłoże pod domek. Ważne jest, aby w tym przypadku użyć jednolitych prętów na całej długości wylewanej powierzchni. Po wylaniu betony i jego zastygnięciu (w zależności od tego jak zaleca producent) dobrze jest pokryć powierzchnię specjalną warstwą środka gruntującego, co dodatkowo zabezpieczy podłoże przed różnego rodzaju robactwem, oraz grzybami. Innym zastosowaniem prętów stalowych jest podłoże pod taras. Jest to doskonałe rozwiązanie, gdyż w ten sposób będziemy mogli zaoszczędzić nasze zasoby finansowe na niepotrzebne wykopy i warstwy stabilizujące.
Ważne jest jednak, aby pamiętać o odpowiednim ułożeniu prętów, w taki sposób aby się krzyżowały. Dzięki temu otrzymamy niezwykle stabilną i trwałą bazę pod kafelki lub płyty tarasowe. Wykonane w ten sposób podłoże będzie równolegle pracować na całej powierzchni, bez niekorzystnych odkształceń, które mogą powodować nasiąkliwość betonu, a w rezultacie doprowadzić do pękania płytek.