Jest wiele technologii drukowania. W przemyśle, w zakładach produkcyjnych stosuje się specjalne drukarki, które raczej nie przypominają tych na co dzień używanych w domach i mieszkaniach. Przede wszystkim są one znacznie większe i mogą zajmować nawet jedno całe pomieszczenie.
Zadrukowywanie takich materiałów jak folie, tektury, laminaty i inne
Dzięki tak dużym drukarkom możliwe jest powstanie druków wysokiej jakości, druków wypukłych, powtarzalnych. Jedną z bardziej zaawansowanych technologii jest drukowanie fleksograficzne. Do drukowania w specjalnych maszynach używa się wypukłych i elastycznych form ciekłych. Te formy ciekłe są po prostu szybkoschnącymi farbami. Bardzo ważnym elementem drukarki fleksograficznej jest wałek rastrowy. To właśnie ten element przenosi szybkoschnącą farbę na formę drukową. W wałku rastrowym znajdują się niewielkie kałamarzyki, czyli zbiorniczki, które gromadzą farbę. Takie drukarki flexograficzne posiadają wałki rastrowe o konstrukcji plastra miodu. Dzięki nim przenoszenie farby jest bardzo łatwe. Obecnie stosuje się też specjalne wałki dozujące farbę. Fleksografia jest metodą drukowania, która powstała w Ameryce Północnej. To właśnie tam fleksografia nadal jest główną techniką nanoszenia farby na przeróżne opakowania. Dzięki fleksografii można drukować różne opakowania tj. giętkie, etykiety, tektury czy nawet gazety. Koszty maszyn fleksograficznych i form drukowych są wbrew pozorom niższe od tradycyjnych rozwiązań.
Właśnie dlatego fleksografia budzi coraz większe zainteresowanie. Fleksografia umożliwia np. druk rolkowy, który jest bardzo szybki. Wymagania wobec podłoży drukowych we fleksografii są niewielkie. Można zadrukowywać folię, laminaty, papiery, tekturę, aluminium, bibułę i wiele innych materiałów. W druku bardzo szybko można wprowadzać różne zmiany.