Wiele osób zastanawia się nad tym, jaki system ogrzewania domu jest zdecydowanie najlepszy. Nie da się ukryć, że w Polsce bardzo często wybierane jest centralne ogrzewanie, a w kotłach pali się węglem. Rzeczywiście jest to ogrzewanie wydajne, które przynosi sporo ciepła, ale na pewno nie jest to sposób, który można określić jako przyjazny dla środowiska.
Odbieranie ciepła z powietrza przy pomocy pomp
Na szczęście ludzie coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że troska o środowisko naturalne jest naprawdę ważna. W związku z tym decydują się na rozwiązania również w zakresie ogrzewania budynku, które mają prowadzić do ochrony środowiska, a przynajmniej nie prowadzą do jego zanieczyszczenia. Jednym z popularnych rozwiązań stosowanych w domach jednorodzinnych oraz w większych budynkach są powietrzne pompy ciepła toruń, które pobierają ciepło z … powietrza. Ciekawe jest to, że powietrze znajdujące się na zewnątrz budynku można wykorzystywać nie tylko do ogrzewania, ale również do chłodzenia budynku! Dlatego pompa ciepła sprawdza się nie tylko zimą, ale również latem, kiedy chcielibyśmy, by w domu było nieco chłodniej niż na zewnątrz. Powstaje jednak zasadnicze pytanie. Co w przypadku, kiedy temperatura na zewnątrz budynku jest ujemna? Czy wtedy ogrzewanie budynku jest w ogóle możliwe? Okazuje się, że jak najbardziej tak. Nawet jeśli temperatura powietrza jest na minusie, to zawiera ono ciepło, które może zostać odebrane dzięki pompie działającej na zasadzie powietrze/woda.
Następnie ciepło, które zostało odebrane z powietrza, wykorzystuje się po prostu do ogrzewania domu czy też nawet do produkowania ciepłej wody użytkowej. Jak widać, takie rozwiązanie jest naprawdę opłacalne, a źródłem ciepła jest całkowicie odnawialne powietrze. Jest to więc metoda w pełni proekologiczna.