W 2015 roku Szwajcarski Bank Narodowy niespodziewanie przestał bronić minimalnego kursu franka wobec euro na poziomie 1,20, co spowodowało istotne wzmocnienie szwajcarskiej waluty wobec euro, a w efekcie końcowym również wobec polskiego złotego.
Podstawowe fakty dotyczące kredytów we frankach
Wydarzenie z 15 stycznia spowodowały sensację medialną i wzbudziło przerażenie u osób posiadających kredyty w szwajcarskiej walucie. Politycy prześcigali się w propozycjach mających pomóc osobom zadłużonym. Propozycje mające ograniczyć wpływ jaki na kredyty miał kurs franka, przedstawiły również instytucje nadzorujące rynek finansowy, oraz Związek Banków Polskich. Niezależnie od tego, część banków komercyjnych podjęła działania pomocowe dla swoich klientów. Bezpośrednim powodem wzrostu kursu franka względem złotego, był wzrost średniej wartości kredytu mieszkaniowego we frankach, oraz miesięcznych rat spłacanych kredytów. Pośrednio przyczynił się do tego również wskaźnik LtV, który informował o stosunku wartości kredytu, do wartości kredytowanych mieszkań. Początkowo, szok w kolejnych tygodniach został złagodzony, dzięki umocnieniu złotego, oraz spadku stopy oprocentowania. W końcu średnia wartość frankowego kredytu zwiększyła się o ponad 13 procent, czyli przykładowa rata kredytu ( przy założeniu braku zmiany oprocentowania) o wartości 250 tysięcy złotych (106 770 CHF), zaciągniętego w styczniu 2007 roku na 30 lat, wzrosłaby z 1389,52 PLN do 1625,27 PLN (po 15 stycznia). W rzeczywistości jednak wzrost przeciętnych rat we frankach był niższy, głównie dzięki spadkowi stopy procentowej. Oznaczać to może, że grupa która może mieć problem ze spłatą kredytu hipotecznego, nie jest tożsama z grupą posiadającą kredyt we frankach szwajcarskich. Prawdopodobnie to nie waluta i jej cena jest przyczyną kłopotów.
Osoby które wzięły kredyt we frankach w latach 2005-2009 i dziś miały by problem ze spłatą rat, byłyby w podobnej sytuacji gdyby miały kredyt w złotych. Co więcej dla kredytobiorców w polskiej walucie, kłopoty mogłyby się zacząć wcześniej ze względu na wyższe raty.