Rola świetlówki UVB w hodowli gadów

Decydując się na zakup egzotycznego gada, należy pamiętać o zapewnieniu mu odpowiednich warunków życiowych. Dobrze wykonane terrarium jest tu niezbędne – a wraz z nim odpowiednie oświetlenie. W hodowli jaszczurek i żółwi oprócz lamp grzewczych i świetlnych istotne są świetlówki UVB. Mają one ogromne znaczenie dla poprawnego funkcjonowania zwierzęcia. Dlaczego?

Dlaczego świetlówki UVB są potrzebne?

świetlówka uvb do terrariumJaszczurki, żółwie oraz niektóre węże wymagają ekspozycji na promieniowanie UVB. Jest ono bardzo ważne dla zdrowia i ogólnej kondycji gadów. Odpowiednia dawka światła UVB jest bardzo ważna dla wytwarzania przez gady witaminy D3, która jest istotna w procesie metabolizmu wapnia. Regularne oświetlanie gadów promieniowaniem UVB pomoże utrzymać je w dobrym zdrowiu i ochronić przed różnego rodzaju chorobami (np. metaboliczne choroby kości). UVB wspomaga także ogólne procesy życiowe i wpływa na aktywność zwierzęcia – zwiększa apetyt, zachowania społeczne i żywotność. Oczywiście zależnie od gatunku, należy zastosować świetlówkę o różnej mocy. Świetlówka UVB do terrarium nie jest droga – zależnie od modelu i marki można znaleźć egzemplarze w przystępnych cenach. Jest to produkt bardzo popularny, więc nie powinno być problemu z kupnem świetlówki zarówno w internecie, jak i w większości stacjonarnych sklepów zoologicznych. Ważne jest, że oprócz oświetlenia UVB, należy zapewnić gadom odpowiednią temperaturę i zwykłe światło umożliwiające normalne funkcjonowanie.

Oświetlenie terrarium jest bardzo ważne – należy pamiętać, że dla gada jest to cały świat, dlatego trzeba zadbać o jak najlepsze odwzorowanie warunków panujących w naturze. Należy mieć przy tym na uwadze, aby w terrarium znalazła się świetlówka UVB. Jest to bardzo istotne dla zdrowia naszych pupili.