W wypadku remontu lub rozbudowy domu warto pomyśleć o modernizacji ocieplenia. Taka operacja nie tylko pozwoli odświeżyć elewację budynku, zrewanżuje się obniżeniem wydatków na ogrzewanie nieruchomości.
Ocieplenie poddasza pianką
W starych domach zazwyczaj był stosowany styropian o grubości 6 cm, bym dom spełniał nowoczesne normy, warstwa ocieplenie powinna być nie mniejsza, niż 15 cm. Zastosowanie dodatkowej warstwy nie zawsze będzie możliwe, szczególnie na piętrze pod stromym dachem. Izolacja poddasza pianką jest wtedy praktycznie jedynym dostępnym rozwiązaniem. Dokładanie waty mineralnej lub mat do istniejącej izolacji cieplnej może skutkować obniżeniem sufitu, a w konsekwencji, zmniejszeniem dostępnej powierzchni w pokojach. Natrysk pianki poliuretanowej ma taką zaletę, że można go wykonać na zewnątrz, ponad deskowanie dachu. Dodatkowa warstwa pomiędzy łatami i kontrałatami uzupełni istniejące ocieplenie a jednocześnie nie utrudni montażu pokrycia z blachodachówki lub dachówek ceramicznych. Dodatkową zaletą tej technologii jest fakt, że nie wymaga ona dodatkowych akcesoriów montażowych, jak sznurek w wypadku wełny, gwoździe albo kołki do styropianu. Natrysk pianki pod ciśnieniem tworzy jednolitą warstwę ocieplenia, szczelnie wypełniającą wszelkie przestrzenie, nawet te trudno dostępne. Powstaje monolityczna izolacja, o jednorodnych, wysokich parametrach oporności cieplnej, bez ewentualnych mostków termicznych. Wytworzone w ten sposób ocieplenie poddasza pianką powstaje szybko, bez zbędnych odpadów i innych elementów, które podwyższają koszt tradycyjnych rodzajów zabezpieczenia przed zimnem.
Jego kolejną zaletą jest niska waga, która nie wywołuje dodatkowych naprężeń w konstrukcji domu. Izolacja pianką stanowi ciekawą i co ważne, atrakcyjną cenowo technologię ocieplenia.