Psychoterapeuta pomaga dzieciom i ich rodzicom

Autyzm, nadpobudliwość psychoruchowa, zaburzenia zachowania, problemy emocjonalne, depresja to tylko niektóre ze schorzeń, z którymi warto udać się do odpowiedniego terapeuty. Problemy te są szczególnie poważne i nieleczone mogą zagrażać życiu i zdrowiu pacjenta, zwłaszcza wówczas, kiedy dotyczą one najmłodszych.

Psychoterapeuci dbają o zdrowie psychiczne dzieci

psychoterapia dzieciNiewielu dorosłych zdaje sobie sprawę, że niesforność, krnąbrność, niesłuchanie poleceń przez dzieci nie zawsze wynika ze złej woli dziecka, czasem jest to objaw poważnych problemów. Niezwykle pomocna okazuje się w takich przypadkach psychoterapia dzieci, która ma za zadanie rozwiązać wiele problemów i pomóc dziecku w normalnym funkcjonowaniu. Pierwsze spotkanie zazwyczaj ma charakter konsultacyjny i odbywa się bez obecności dziecka. Kolejne spotkanie z  terapeutą polega na poznaniu dziecka, obserwacji, a także zebraniu wszelkich informacji dotyczących rozwoju malucha. Dopiero na podstawie wszystkich niezbędnych informacji psycholog jest w stanie zaproponować odpowiednią formę terapii. Konieczna jest czasem współpraca kilku specjalistów, jak na przykład pediatra bądź psychiatra. Pomoc terapeuty najczęściej obejmuje indywidualną pracę z dzieckiem, która polega na wykorzystywaniu dostępnych metod, które są dostosowane do jego wieku rozwojowego, a także rodzaju zaburzeń. Istotna jest także rozmowa z rodzicami i nauczenie ich sposobów postępowania z dzieckiem, a także wyjaśnienie mechanizmów powodujących zaburzenia u ich pociechy.

Jeśli zależy nam na tym, by nasze dziecko było szczęśliwym człowiekiem należy dbać o jego rozwój psychiczny i fizyczny, bowiem są to niezbędne warunki tego, by wychować zdrowego  oraz szczęśliwego człowieka, który poradzi sobie ze wszystkimi problemami, jakie pojawią się na jego drodze. Jeśli nie jesteśmy w stanie poradzić sobie ze swoją pociechą, warto skorzystać z pomocy specjalistów, bowiem psychoterapia często przynosi pożądane rezultaty i pomaga prawidłowo postępować z dzieckiem i rozwiązać wiele pojawiających się trudności.