Przy budowie domu pomyśl o ogrzewaniu

Budowa domu to z pewnością trudne wyzwanie. Kupno działki, wybór projektu, znalezienie firmy budowlanej, a do tego trochę dokumentów do załatwienia. Wiele obowiązków na nas spoczywa, ale nie można niczego przegapić ani zignorować. Jedną z kluczowych kwestii będzie wybór instalacji grzewczej.

Wybór sposobu ogrzewania bywa trudny

instalacje grzewcze śląskDecyzja o tym, jak będziemy ogrzewać dom, zapada już na etapie projektowania. Wprawdzie są przypadki, że w zakupionym projekcie możemy jeszcze wprowadzać poprawki, ale lepiej nie utrudniać sobie życia. Jakie możliwości mamy w przypadku instalacji? Coraz popularniejsze jest ogrzewanie gazem. Tutaj jednak konieczne jest doprowadzenie sieci, co nie w każdej lokalizacji jest możliwe, albo zakup zbiornika na gaz płynny. Inna możliwość to bardziej tradycyjny piec na paliwo stałe, czyli węgiel, pelet, drewno. Warto pamiętać, że dziś kupimy już tylko kotły piątej generacji, czyli takie, które emitują najmniej zanieczyszczeń do atmosfery, ale także najbardziej efektywnie spalające paliwo. Pelet z pewnością będzie bardziej ekologiczny niż na przykład węgiel. Są różne rodzaje kotłów, warto się zastanowić, biorąc pod uwagę nie tylko cenę, ale też powierzchnię domu czy wydajność wybieranego sprzętu. Są również kotły z podajnikami paliwa, które ułatwią nam życie, ponieważ nie będziemy musieli ich uzupełniać co kilka lub kilkanaście godzin. Do wyboru mamy jeszcze choćby ogrzewanie olejowe, gdzie paliwo musi być gromadzone w zbiorniku. Jeśli chodzi o instalacje grzewcze śląsk i wiele innych województw oferuje ogrom fachowców, zajmujących się doradztwem i montażem. Spokojnie więc powinniście znaleźć najlepsze dla was rozwiązanie.

Wybór jest wyjątkowo spory, dlatego warto przeanalizować wszystkie za i przeciw. To kwestia nie tylko kosztu zakupu, ale też późniejszych opłat za ogrzewanie. Jest jeszcze jeden ważny aspekt. Dbałość o środowisko – tym także warto się kierować podczas wyboru instalacji grzewczej oraz pieca.