Każdy z nas wielokrotnie miał styczność z różnorodnymi klawiaturami komputerowymi, czy to korzystając z komputera w domu, w szkole, u kolegi, bądź w pracy. Mało kto jednak wie, że klawiatury mogą się od siebie naprawdę bardzo różnić i to nie tylko przez wygląd i dodatkowe opcje.
Czym jest klawiatura mechaniczna?
Często jest tak, że wybierając się do sklepu w celu zakupienia nowej klawiatury rzadko kiedy wcześniej robimy jakiekolwiek rozeznanie. Wolimy bowiem wejść do sklepu i przetestować na miejscu dostępne tam klawiatury. Na to, na co najbardziej zwracamy uwagę to oczywiście płynność działania klawiszy. Wydaje nam się, że klawiatura w której klawisze działają lekko jak masełko jest najlepszą opcją do kupienia. Tymczasem większość takich klawiatur w samym mechanizmie zbyt wiele się od siebie nie różnią. Są to bowiem klawiatury membranowe, czyli najprościej ujmując: aby klawisz zadziałał musimy go wcisnąć do końca. Klawiatury mechaniczne z kolei są konstruowane w taki sposób, że reagują na nasze wciśnięcie danego klawisza niemalże od razu. Oznacza to, że nie musimy go wciskać do samego końca, aby on zadziałał. W praktyce i w codzienności różnica ta jest naprawdę odczuwalna zwłaszcza kiedy dużo piszemy na komputerze, a już tym bardziej gramy ponieważ jak wiadomo w przypadku gier szybkość reagowania klawiatury na nasze ruchy jest wręcz kwestią priorytetową, a to właśnie zapewnia nam klawiatura mechaniczna.
W standardowej klawiaturze musimy wcisnąć klawisz na około 4 mm, aby system wykrył sygnał natomiast mechaniczne klawiatury wykrywają go już przy „głębokości” nacisku około 2 mm, czyli o połowę mniej! Ponadto minimalna żywotność klawiatury mechanicznej zaczyna się w tam, gdzie tak naprawdę kończy się żywotność klawiatury membranowej, a to mówi samo za siebie.
Więcej informacji o klawiaturach mechanicznych na stronie minido.pl