Przebieg mukowiscydozy wśród dzieci

Choroby genetyczne mają zazwyczaj różny przebieg i rokowania. Nie ulega wątpliwości, że mukowiscydoza cechuje się dosyć wysoka śmiertelnością. Na szczęście w ostatnim czasie opracowano nowatorska terapię tego schorzenia. Można przynajmniej wydłużyć życie pacjenta o kija dobrych lat.

Mukowiscydozę można jakoś załagodzić 

mukowiscydoza u dzieciChorzy na mukowiscydozę zazwyczaj dożywają zaledwie dwudziestu paru lat. Oczywiście dzieje się tak, jeśli tylko mają oni zapewnione odpowiednie leczenie, które często jest bardzo kosztowne. Mukowiscydoza u dzieci daje o sobie znać już w pierwszych latach życia. Na początku atakuje układ oddechowy. W istotny sposób dostaje zaburzona także praca układu pokarmowego. Powszechnie uważa się, że chorzy na mukowiscydozę mogą żyć zaledwie kilkanaście lat. Przy odrobinie szczęścia dożywają dwudziestu kilku. Mali pacjenci wymagają specjalnego podejścia. Potrzebny im jest specjalistyczny sprzęt oraz długotrwała, kompleksowa rehabilitacja. Ta choroba polega na tym, że w płucach wydziela się śluz w nadmiernych ilościach. Prowadzi to do znaczących zaburzeń. Przede wszystkim pacjenci mają problemy z oddychaniem, potrzebują odpowiedniej maski tlenowej. Dzięki specjalnym lekom wydzielina w płucach staje się bardziej płynna, a przez to stosunkowo łatwo jest się jej pozbyć. W wielu specjalistycznych ośrodkach w Polsce stosuje się fizjoterapię układu oddechowego. Nie ulega wątpliwości, że na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat komfort życia chorych na mukowiscydozę znacząco się poprawił.

Leczenie chorób genetycznych bez wątpienie a wymaga interdyscyplinarnego podejścia. Uszkodzeniu ulegają różne narządy wewnętrzne. Często leki, które ratują życie o zdrowie, są niezwykle kosztowne. W ciągu ostatnich lat z powodzeniem opracowano nowatorska terapię dla pacjentów z mukowiscydozą.