Prasa hydrauliczna – zasada działania

 

Prasa hydrauliczna jest urządzeniem, którego zastosowanie spotkać możemy na każdym kroku. Spotkać się z nią możemy w układach hamulcowych, windach podnośnikach, a także maszynach służących do obróbki metali. Samo urządzenie ma za zadanie zwiększenie siły nacisku poprzez zastosowanie prawa Pascala, które mówi, że ciśnienie zewnętrzne wywierane na zamknięty zbiornik z gazem bądź cieczą rozchodzi się równomiernie we wszystkich kierunkach.

Zastosowanie prasy hydraulicznej

prasa hydraulicznaW skład elementów prasy hydraulicznej wchodzą dwa cylindry zamknięte w tłokach, z których jeden pełni funkcje pompy. Przestrzeń pomiędzy samymi tłokami wypełniona jest nieściśliwą cieczą. Zasada działania prasy hydraulicznej jest bardzo prosta, opiera się bowiem na prawie Pascala. Ciśnienie w cieczy przenoszone jest równomiernie, z kolei wywieranie nacisku na jeden z tłoków wprawia w działanie drugi tłok. Pierwszy z tłoków jest znacznie mniejszy co oznacza, że wymaga użycia mniejszej sił. Z kolei siła działająca na drugi tłok jest tyle razy większa ile jego powierzchnia jest większa od powierzchni pierwszego z tłoków. Wśród rodzajów prasy hydraulicznej możemy wyróżnić urządzenia, w których występują różne pompy, takie jak klasyczna tłokowa, zębata bądź łopatkowa. W obecnych czasach prasa hydrauliczna ma wręcz niezastąpione działanie. Możemy dzięki niej nadawać różne kształty przedmiotom. Swoje zastosowanie odnalazła ona głownie podczas obróbki plastycznej metali, do brykietowania, do wytwarzania blatów kuchennych, a także w produkcji części samochodowych.

Prasa hydrauliczna przybiera mocną konstrukcję wykonaną z wysokiej jakości spawanej, grubej stali. Warto wiedzieć, że aby na długo zachować wysoką jakość tego urządzenia należy prawidłowo konserwować poszczególne jej części. Ruchome elementy powinny być regularne smarowane wraz z tłokami oraz ramą hydrauliczną.