Pompownie w przemyśle

Maszyny przemysłowe kojarzone są z wysokim stopniem skomplikowania ich konstrukcji, a także wysoką skutecznością działania. Wydajność często zawdzięczają jednak pobocznym instalacją, które również wykorzystują skomplikowane nowoczesne urządzenia. Należą do nich między innymi pompownie, dzięki którym można w sposób efektywny chłodzić rozgrzane elementy na halach produkcyjnych. Budowa takich pompowni zakłada użycie odpowiedniego rodzaju materiałów.

Budowa pompowni przemysłowych

pompownie przemysłoweW zależności od procesów produkcyjnych, używanych na terenie zakładów, mogą one wymagać różnego rodzaju chłodzenia, a także systemów doprowadzających lub odprowadzających substancje płynne. Do tego celu służą pompownie przemysłowe, które stanowią niezbędny element instalacji chłodniczych oraz rurociągów. Aby jednak efektywnie działać, muszą być zaprojektowane zgodnie z wymaganiami stawianymi przez sam proces, do jakiego będą wykorzystywane. Oznacza to, że w przypadku chłodziw, muszą zostać wyposażone w możliwość oddawania i zbierania ich ze zbiorników schładzających. Natomiast jeśli mają być wykorzystywane do transportu ścieków czy chemikaliów konieczne są specjalistyczne filtry oraz rozdrabniarki. Ponadto każda pompownia musi zostać wykonana z wytrzymałych materiałów odpornych na działanie korozji. Oznacza to użycie do ich budowy blachy, a także rur ze stali wykazującej wysoką odporność na działanie kwasów.

Każdy zakład przemysłowy korzysta co najmniej z jednego rodzaju pompowni, która zapewnia wydajny transport cieczy w systemie rur. Musi ona być także wyposażona w dodatkowe elementy w zależności od tego, jaki będzie jej zastosowanie. Ponadto konieczne jest wykonanie jej z materiałów, takich jak stal kwasoodporna, aby zapobiec rozwijaniu się korozji i zagwarantować jej wytrzymałość na uszkodzenia.