Pijawki jako zwierzęta sprzyjające naszemu zdrowiu

Pijawki to spłaszczone pierścienice, które żyją w spokojnych, ciepłych wodach stawu lub na lądzie. Żywią się krwią lub płynami ustrojowymi. Pijawki lecznicze od tysięcy lat stosowane są w medycynie w leczeniu wielu różnych dolegliwości. Obecnie pijawki są z powodzeniem stosowane tylko w kilku przypadkach, zwłaszcza w dziedzinie rekonstrukcji lub mikrochirurgii, a także w bólach kręgosłupa.

Czy pijawki uśmierzają ból kręgosłupa?

pijawki na kręgosłup warszawaPasożyty te przyczepiają się do skóry przez otwór gębowy, w którym znajdują się szczęki i wysysają krew z szybkością jeden centymetr sześcienny na dziesięć minut. Zassana krew może odpowiadać dziesięciokrotności ich powierzchni ciała. Ugryzienie jest bezbolesne, ponieważ pijawka wytwarza środek znieczulający, aby żywiciel nie czuł ugryzienia. Substancje lecznicze z pijawek można pobierać bez szkody dla zwierzęcia. Naukowcy próbują również bioinżynierii syntetycznej śliny pijawek. Za pomocą tych zwierząt lekarze przewartościowali jeden z najstarszych zasobów medycyny. Nowe badania wskazują na prawdopodobne działanie przeciwnowotworowe składników śliny pijawek. Bardzo przydatne okazują się być pijawki na kręgosłup Warszawa wykonuje zabiegi dla tych, którzy mają wszelkiego rodzaju bóle kręgosłupa. Okazuje się, że bóle po zabiegu zanikają. Metoda nakładania tych pierścieni jest prosta, ale może być nieprzyjemna. Na początku żywiciel odczuwa pieczenie i pieczenie, które szybko zanika na skutek przeciwbólowego działania śliny tych bezkręgowców.

Jak widać z tego przeglądu, obecnie zastosowanie pijawek w medycynie, zyskało nową siłę w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Ważne jest, aby wziąć to pod uwagę i docenić jako narzędzie terapeutyczne w niektórych szczególnych przypadkach, takich jak problemy z żylakami, trudności w gojeniu się ran, czy może bóle kręgosłupa.