Otulacz dla niemowlaka

Kiedy dziecko jest w brzuszku mamy, to ma ograniczoną ilość miejsca. W związku z tym nie ma możliwości swobodnie ruszać rączkami i nóżkami. Kiedy się rodzi, wszystko się zmienia, dlatego warto jest mu pomóc w dostosowaniu się do nowych warunków.

Rodzaje otulaczy dla dzieci

otulaczBardzo małe dzieci nie potrafią jeszcze panować nad swoim ciałem i często ich ruchy są nieskoordynowane i przypadkowe. Pediatrzy zalecają, aby ciasno otulać maluszki do wieku około trzech miesięcy, gdyż daje im to poczucie bezpieczeństwa i spokoju, którego potrzebują. Otulacz jest specjalnym materiałem, który jest miły w dotyku i świetnie grzeje dziecko. Na rynku znajdziemy wiele modeli otulaczy od najprostszych w formie dużej chusty, po droższe w formie gotowych ubranek, które się jedynie zapina na rzep. Celem zawinięcia maluszka w otulacz, jest jego wyciszenie, uspokojenie, lub uśpienie. Podstawą jest właściwe zawinięcie dziecka. Należy go położyć na środku i zawinąć w taki sposób, aby miało ono rączki wzdłuż ciała. Oczywiście nie można tego zrobić zbyt mocno, żeby pomimo materiału, dziecko mogło ruszać nóżkami. Przy dobrym otuleniu, maluszkowi będzie jedynie głowa wystawać. Otulacze są wykonane z bawełnianych, lub bambusowych tanin, gdyż one najlepiej przepuszczają powietrze i odprowadzają nadmiar wody, dzięki czemu dziecko się nie poci. W taki sposób możemy zawijać dziecko w lecie i w zimie, do momentu aż zacznie się na tyle kręcić i wiercić, że zastosowanie spowijania będzie zbędne. Dzieci z reguły lubią być w taki sposób noszone i usypiane.

Wszelkie produkty dla niemowlaków do noszenia, otulania, czy usypiania, znajdziemy w większości sklepów z artykułami dla dzieci. Jeżeli nie posiadamy otulacza, to z powodzeniem można dziecko owinąć w zwykłą pieluszkę tetrową, albo flanelową.