Jestem wielką zwolenniczką funkii. W swoim ogrodzie co roku sadzę kolejną odmianę. Jedna z moich rabat składa się wyłącznie z tych roślin. Na pomysł aby w moim ogrodzie zasadzić funkie wpadłam stosunkowo niedawno po wizycie u mamy. Mój ogród ma dużo zacienionych miejsc w których mało co rosło z powodu braku słońca.
Funkia do cienistego ogrodu
Kilka lat temu pojechałam w odwiedziny do swojej mamy. Mama tak jak ja uwielbia kwiaty jednak nie ma zbyt wiele czasu na to by je pielęgnować. Gdy przechadzałyśmy się po ogrodzie mój wzrok przykuła piękna wielka roślina o dużych liściach o niebieskim odcieniu. Byłam nią bardzo zauroczona. Roślina pięknie ozdabiała zacienione miejsce w ogrodzie i widać było, że mały dostęp do światła jej służy. Zaciekawiona zapytałam mamę co to za roślina. Mama powiedziała mi, że kupiła ją kilka lat temu i jest to hosta big daddy. W Polsce znana pod nazwą funkia. Jest to jedna z najwyższych funkii, która charakteryzuje się dużymi sercowatymi liśćmi o kredowo niebieskim lub szmaragdowym kolorze. Im bardziej cieniste miejsce zasadzenia tym kolor staje się intensywniejszy. Ma piękny okrągły pokrój, który nie zmienia się mimo liści gdyż te się zawijają. Dorasta nawet do metra wysokości. Kwitnienie przypada w okresie letnim. Roślina charakteryzuje się dużymi kwiatami w kolorze białym. Hosta tego gatunku mimo że osiągać może duże rozmiary należy do roślin które wolno rosną. Hosty lubią gleby żyzne i próchnicze stale wilgotne. W przypadku odmian o różnych barwach należy wybrać miejsce spełniające wszystkie warunki uprawowe. To zagwarantuje szybki wzrost i piękny pokrój rośliny. Funkie tolerują słonce poranne oraz wieczorne.
Hosty to rośliny które dojrzewają z upływem lat. Ich wszystkie walory uwidaczniają się dopiero po kilku latach. Młode rośliny mogą być ich zupełnie pozbawione lub wykazywać mało tych cech. Zatem kształt liścia, jego faktura, wielkość i barwa ujawnia się stopniowo po upływie nawet kilku lat. Warto zatem być cierpliwym i czekać na efekt uprawy.