W Europie liczba praktykujących chrześcijan systematycznie spada. Osoby praktykujące uczestniczą w obrzędach religijnych w kościołach (niektóre religie chrześcijańskie mają inne nazwy na swoje świątynie, dominuje jednak katolicyzm, więc będę się go trzymać). Poszczególne kościoły różnią się stylem, bogactwem, czy wielkością; jednakże koniecznie muszą mieć pewne cechy wspólne, które pozwolą nazwać dany budynek kościołem.
Rola oświetlenia w kościołach
Budynki kościelne zwykle różnią się od zwykłych, sąsiadujących zabudowań wielkością, krzyżem na dachu i przede wszystkim wnętrzem. Pomimo swoich rozmiarów stanowi jedną całość, rzadkością są w całości piętrowe kościoły. Tak wielka przestrzeń musi być jakoś (najlepiej w określony sposób) oświetlona. Takie oświetlenie kościelne musi stanowić przemyślany system. Najlepiej oświetloną częścią budynku powinno być podwyższona część z ołtarzem, amboną i tabernakulum, czyli prezbiterium. Podczas różnych liturgii stosuje się różne oświetlenie. Tak samo różne są potrzeby o różnych porach dnia i roku. System taki musi umożliwiać dużą liczbę kombinacji oświetlenia. Można również w budynku włączyć do systemu świece. Sprawdzały się one przez wiele wieków, pasują do takiego wnętrza. Mają one swoje znaczenie w nabożeństwach, przez kolejne wieki i kolejne tradycje nabywały nowych znaczeń. Niegdyś wszystkie systemy oświetlenia kościołów w całości opierał się właśnie na świecach.
Podsumowując, oświetlenie stanowi ważną część w działalności kościoła. Ma ono swoją symbolikę i użycie w liturgii. Światło w postaci ognia jest nawet święcone raz do roku. Ponadto dobry system oświetlenia może pomóc w przyciągnięciu ludzi do religii poprzez przyjemne wrażenia wizualne. Warto więc przyjrzeć się obecnemu systemowi, czy nie wymaga ulepszeń.