W naszej firmie używaliśmy do tej pory serwerów ogólnego przeznaczenia, które sprawdzały się do wszystkich zadań dość dobrze. Nasi specjaliści, jednak, często zauważali iż mogłyby one być o wiele bardziej optymalne, gdyby były serwerami dedykowanymi pod konkretne zadania. Zwłaszcza ilość miejsca na nośnikach danych była dość mała jak na potrzeby składowania danych firmowych.
Urządzenia serwerowe do przechowywania danych
Niestety, nie mieliśmy żadnej możliwości rozbudowania magazynu danych, gdyż nasze serwery nie przewidywały możliwości dokładania nośników danych do tych już znajdujących się w serwerze. Na nowe dyski zwyczajnie nie było miejsca, więc należało czyścić na bieżąco miejsce, co nie zawsze było możliwe do zrobienia. Podrasowanie serwerowni o serwery wirtualne storage było dość oczywistym i naturalnym zabiegiem jaki musiał być wykonany. Serwery te, podczas gdy nie najszybsze czy najnowocześniejsze, pozwalają na podłączenie sześciu lub ośmiu nośników danych jednocześnie, podczas gdy normalne serwery ogólnego przeznaczenia umożliwiają obsługę tylko dwóch nośników jednocześnie, aczkolwiek mają dokładnie takie same rozmiary jak serwery przeznaczone do składowania danych. Mogliśmy więc bez większego problemu zamienić najstarsze serwery na dedykowane urządzenia do przechowywania dużej ilości danych, i nie tylko zyskać ogromną ilość miejsca na nośnikach, ale również usprawnić pracę serwerowni jako całości.
Do owych serwerów dedykowane są dyski twarde, które działają najlepiej właśnie jako magazyny danych i mają ogromną pojemność, choć przeciętną prędkość. Zastosowanie takiej formy magazynowania danych pozwala na stworzenie najbardziej pojemnej serwerowni do przechowywania danych które nie będą wymieniane na bieżąco, tak jak w stronach internetowych.