Nowoczesne podgrzewanie wody w domu

Jak przygotować ciepłą wodę użytkową w domu, jeśli nie mamy dostępu do ciepłej wody z sieci? Jak podgrzewać wodę poza sezonem grzewczym, jeśli bazujemy na kotle z zasobnikiem na ciepłą wodę? Czy trzeba rozpalać w piecu tylko po to, aby zagrzać wodę?

Oszczędny podgrzewacz elektryczny

nowoczesny ogrzewacz przepływowy elektrycznyKocioł dwufunkcyjny, który prócz ogrzewania centralnego budynku służy również do podgrzewania wody poza sezonem grzewczym jest wygodny w użytkowaniu. Jeśli jednak używany jest piec z zasobnikiem, w którym podgrzewana i kumulowana jest ciepła woda zawsze wtedy, kiedy działa ogrzewanie, nie bardzo uśmiecha się rozpalać pieca w celu nagrzania potrzebnej wody. W takim przypadku sprawdzi się nowoczesny ogrzewacz przepływowy elektryczny. Jest to bardzo proste urządzenie montowane zazwyczaj na ścianie przy kranie, ewentualnie pod nim. W momencie odkręcenia ciepłej wody w kranie, jest ona ogrzewana za pomocą niewielkiej spiralnej grzałki, w tym też momencie pobierana jest energia potrzebna do pracy ogrzewacza. W chwili zakręcenia kranu ogrzewacz przestaje działać, zatem nie pobiera więcej energii. Jest to, jak widać, całkiem oszczędne urządzenie. Nowoczesny ogrzewacz przepływowy elektryczny może być równie dobrze jednostką centralną, odpowiedzialną za grzanie wody dla wszystkich punktów poboru w domu. W takim wypadku należy wybrać odpowiednio wydajne urządzenie, o stosunkowo większej mocy. Jak dopasować moc do konkretnych punktów w domu? Z założenia zapotrzebowanie na wodę w kranie dla wygodnego funkcjonowania to około 3 litry na minutę, pod prysznicem jest to 6 litrów, a dla korzystania z wanny minimum 10 litrów. Przekłada się to na określone wartości mocy urządzenia, odpowiednio 5,7kW, 11,5kW i 19kW.

Jeśli myślimy o założeniu podgrzewacza wielopunktowego, który będzie obsługiwał wszystkie punkty poboru wody w domu, należy odpowiednio zwiększyć jego moc, sumując poszczególne miejsca. Ważne jest także znalezienie dobrego miejsca na podgrzewacz, najlepiej w jak najbliższej odległości od wszystkich kranów, tak, aby zalegającej chłodnej wody w rurach było jak najmniej.