Działania straży pożarnej odbywały się często nie tylko w strefie pożarowej, ale również w zamkniętych pomieszczeniach lub w terenie klęsk żywiołowych. Każde miejsce pracy różniło się od siebie warunkami i zagrożeniami, aczkolwiek w każdym z nich wymagane były urządzenia zwiększające widoczność, latarki czy przenośne lampy.
Profesjonalny hełm ratowniczy
Jednak duża ilość ekwipunku podręcznego znacznie spowalniała postęp działań, jak zauważyli sami strażacy, a konieczność korzystania choćby z latarki wyłączała możliwość użycia jednej ręki. Z tego powodu, do większości działań w warunkach ograniczonej widoczności lub słabego oświetlenia stosowano nowoczesny hełm strażacki z latarką o dużej mocy. Hełm ten był wariantem jednego z najczęściej stosowanych modeli hełmów ratowniczych, i zapewniał bardzo duży poziom ochrony głowy, umożliwiając pracę w nawet najbardziej niebezpiecznych warunkach. Przeznaczony był jednak szczególnie do prowadzenia działań w zamkniętych pomieszczeniach lub w nocy, dzięki umieszczonej z boku hełmu latarce o bardzo silnym świetle. Zintegrowana latarka pozwalała na zwiększenie widoczności, ale również umożliwiała ratownikowi łatwiejsze wykonywanie wszelkich zadań, niezbędnych do udzielenia pomocy osobom poszkodowanym. Obudowa samej latarki wmontowana została bezpośrednio do skorupy hełmu, a jej wyjęcie możliwe było wyłącznie od wewnętrznej strony.
Dzięki temu, urządzenie nie było podatne na uszkodzenia spowodowane uderzeniami czy wysoką temperaturą, więc mogło działać tak samo dobrze w dowolnych warunkach w strefie zagrożenia. Hełm ten mógł być używany z wszystkimi aparatami tlenowymi i maskami przeciwgazowymi, posiadając uniwersalną konstrukcję wewnętrzną, ułatwiającą mocowanie wszelkich dodatkowych urządzeń tlenowych i pomocniczych.