Nowoczesna księgowość online przy samozatrudnieniu

W Polsce na rynku pracy dosyć często spotykane jest tak zwane samozatrudnienie. Co za tym idzie, prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością obliczania samodzielnie wszelakich składek na ubezpieczenie, składki emerytalne oraz składanie raportów do urzędu skarbowego.

Księgowość online się rozwija

księgowość onlineZwykle przedsiębiorcy niezależnie czy prowadzą jednoosobową działalność czy mają firmę, w której zatrudniają nawet kilkudziesięciu pracowników, zatrudniają księgowych lub korzystają z usług biura rachunkowego. Jednakże, już od kilku lat rozwija się księgowość prowadzona online, która może być używana zarówno przez osoby, które znają się na rachunkowości, jak i dla tych, dla których rachunki to czarna magia. Kiedy zdecydujemy się na ten rodzaj księgowości, musimy zadbać o to, aby program finansowo księgowy, którego będziemy używać był dostosowany do naszych potrzeb. Jedni przedsiębiorcy mają w takich programach gotowe szablony faktur, drudzy dostają powiadomienia o konieczności opłacenia składek i tym podobnych. Wielu twórców aplikacji finansowych tworzy je tak, aby było one łatwe w obsłudze, nawet dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z księgowością. Niektórzy jednak na zawsze pozostaną tradycjonalistami i będą korzystać ze stacjonarnych biur rachunkowych. Obecnie księgowość online dopiero zyskuje na popularności w naszym kraju, korzystają z niej zwykle młodzi przedsiębiorcy lub osoby, które dużo podróżują i nie muszą korzystać z kasy fiskalnej.

W dzisiejszej dobie internetu niemalże wszystko staje się powoli wirtualne, coraz więcej rzeczy możemy załatwić przez internet – zakupy internetowe są już czymś normalnym, nikogo już nie dziwią. Na pewno jeszcze parę lat temu byśmy nie uwierzyli, że nawet księgowość stanie się ,,internetową”.