Nowoczesna forma wulkanizacyjna

Od kiedy obróbka plastyczna polimerów stała się tak popularna, narzędziownie mają bardzo wiele zleconych zadań. Zajmują się albo wykonywaniem nowych form wtryskowych, albo rekonstrukcją starych kształtek. Na rynku istnieje wiele przedsiębiorstw, które zajmują się nie tylko wytwarzaniem wyprasek z tworzyw sztucznych, ale również z tak uniwersalnego materiału, jakim jest guma.

Zadania kształtek do odlewów gumowych

formy wulkanizacyjneWykonywanie gumowych odlewów jest znacznie bardziej skomplikowanym procesem niż przetwarzanie twardych plastików. Wynika to przede wszystkim z tego, że maszyny wulkanizacyjne wykorzystują znacznie wyższą temperaturę oraz ciśnienie. Na dodatek wykonane ze sprężystych polimerów detale zwykle posiadają bardzo niewielkie przekroje. Tym sposobem produkcji wykonuje się między innymi różnego rodzaju uszczelki, których grubość często mieści się w okolicy 1 milimetra. Ze względu na tak trudne warunki wytwarzane podczas wytwarzania wyrobów z tego materiału, formy wulkanizacyjne muszą być wykonane z bardzo trwałej stali. Niewielki wymiar detali wymusza na operatorach maszyn wykonujących kształtki bardzo dużą dokładność. Precyzja jest tutaj bardzo wskazana, ponieważ dwie połówki formy muszą do siebie idealnie pasować, aby nie powstawały niepożądane wypływki. Właśnie dlatego proces produkcji tych kształtek musi być tak bardzo złożony i obejmować szczegółowe projektowanie wykorzystywanego później układu.

Formy do gumowych wyrobów wykonuje się przy użyciu bardzo skomplikowanych frezarek wieloosiowych. Są to bardzo złożone urządzenia, które mogą pracować w bardzo wielu płaszczyznach, dzięki czemu wszelkie nacięcia i wgłębiania wykonują z ogromną precyzją. Wystarczy tylko zaprogramować je w odpowiedni sposób, aby uzyskać pełnowartościowe kształtki.