Fotowoltaika to rozwiązanie, które ciągle się rozwija. Ludzie zdają sobie sprawę z tego, że płacą coraz większe rachunki za prąd i chcieliby po prostu nieco zaoszczędzić. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych.
Proekologiczne rozwiązanie, jakim jest montaż paneli fotowoltaicznych
Trzeba jednak rzetelnie przedstawiać informacje dotyczące paneli PV, by społeczeństwo było jak najbardziej świadome możliwości wynikających z korzystania z odnawialnych źródeł energii. Jedną z głównych cech fotowoltaiki jest ekologia. O rozwiązaniach ekologicznych mówi się coraz więcej – świat jest wystarczająco zanieczyszczany przez zakłady przemysłowe, samochody, śmieci, gazy cieplarniane i wiele innych. Proekologiczny charakter fotowoltaiki to duża zaleta. Do działania paneli fotowoltaicznych konieczne jest wykorzystanie odnawialnego źródła energii – promieni słonecznych, światła słonecznego. Ludzie, których nie stać na pokrycie kosztów zakupu i montażu paneli, mogą liczyć na dotacje do instalacji fotowoltaicznych – przede wszystkim dotacje unijne. Panele fotowoltaiczne nie oddziałują negatywnie ani na faunę ani na florę. Korzystając z paneli fotowoltaicznych, nie dochodzi do emisji żadnych gazów cieplarnianych, spalin, substancji zanieczyszczających środowisko naturalne. Plusem korzystania z paneli PV jest oczywiście to, że korzystają one ze źródła o nieograniczonym dostępie.
Światło słoneczne jest wszechobecne – nawet jeśli słońce znajduje się za chmurami, to do paneli słonecznych zawsze docierają promienie, które mogą być zamieniane na energię elektryczną. Z kolei na Ziemi mamy ogromną ilość materiałów (krzemu), które są wykorzystywane do budowy modułów fotowoltaicznych. Tym bardziej warto je produkować i zachęcać do ich instalacji nie tylko na dachach domów jednorodzinnych.