Nagrobki i tablice nagrobne

Spacerując alejkami cmentarza przyglądamy się grobom, czytamy napisy i szukamy znajomych, o których wiemy, że odeszli z tego świata, ale nie znamy dokładnego miejsca ich pochówku. Gdy śmierć dosięgnie kogoś z naszej rodziny rozpaczamy, bo wiemy, że już nigdy nie będzie nam dane spotkać się z nim.

W Toruniu są piękne nagrobki

nagrobkiWtedy przychodzi myśl, że trzeba przygotować miejsce gdzie będzie można go odwiedzać, i chociaż w ten sposób być blisko niego. W Toruniu jest kilka pięknych cmentarzy, gdzie można zobaczyć ładne nagrobki Toruń granitowe, przypominające osoby nam znane lub obcych ludzi, o których też warto wspomnieć w swojej modlitwie. Tablice nagrobne naprowadzają nas na miejsce wiecznego spoczynku i są świadectwem pamięci, która dzięki nim jest zachowana. To właśnie nagrobki kujawsko pomorskie posiadają wiele rodzajów tablic, które możemy podzielić na pojedyncze – wykonane z jednej płyty o różnych kształtach, ozdobione krzyżem a czasami dodatkowo grawerunkiem, podwójne – składające się z dwóch płyt, na jednej są dane zmarłego a na drugiej umieszcza się krzyż lub wizerunek, skałki – jedna płaszczyzna wypolerowana a boki specjalnie obite, aby uzyskać wygląd kamienia niepoddanego obróbce. Pomniki granitowe posiadają płyty bogato zdobione płaskorzeźbami i rzeźbami wykonywanymi przez artystów i tablice nietypowe, może to to być polny kamień lub tafla szkła. Inwencje twórcze mogą być różne, zależne od upodobań, wielkość tablicy zależna jest od wielkości grobu, ponieważ nagrobki mogą być pojedyncze lub podwójne, ustawiane na grobie murowanym, jako pieczara lub ziemnym.

W Toruniu można spotkać piękne sentencje takie jak „ Dla świata byłeś tylko cząstką, dla mnie całym światem”, „Odszedłeś tak nagle, że ani uwierzyć, ani się pogodzić”, „Rozłąka jest naszym losem, spotkanie naszą nadzieją”. Wiele uczuć, wiele emocji zawarte w kilku słowach, tak wiele mówiących, i wracających do nas w każdej minucie naszego życia.