Listwy przypodłogowe w pomieszczeniu to bardzo atrakcyjne i dekoracyjne wykończenie, które może ożywić pomieszczenie. Zasadniczo służą one do ukrywania szczeliny między podłogą a tynkiem i zapobiegania uszkodzeniom tynku przez uderzenia. Chronią ściany przed codziennymi uderzeniami i zarysowaniami oraz zapewniają dobry poziom trwałości i odporności.
Od czego zacząć montowanie listew przypodłogowych?
W dawnych czasach listwy przypodłogowe mdf były bardzo głębokie, do tego stopnia, że często montowano je w dwóch sekcjach, aby osiągnąć odpowiednią wysokość. Jednak w ostatnich latach trend w modzie listew przypodłogowych stał się bardziej szczęśliwy, ponieważ deski 125 mm lub 150 mm są obecnie bardziej powszechne. Listwy są produkowane z różnych materiałów, zarówno z miękkiego, jak i twardego drewna. Sekwoja jest dość popularna w tańszym asortymencie drewna, ale bardziej jakościowe listwy przypodłogowe będą wykonane z litego dębu. Główną zaletą stosowania listew przypodłogowych z litego dębu jest to, że ze względu na naturalną twardość dębu z łatwością znoszą uderzenia i zużycie bez uszkodzeń, wgnieceń lub konieczności ponownego malowania. Usunięcie starej listwy na miejsce jest dość proste i można to zrobić za pomocą dłuta i łomu z młotkiem. Jeśli natrafimy na szczególnie uparty fragment listwy, być może został on przymocowany gwoździami lub wkrętami, co będzie trudne do wykrycia na froncie listwy, ponieważ główki będą pokryte masą szpachlową. Jeśli znajdziemy właściwe śruby mocujące płytę na miejscu, możemy po prostu usunąć śruby przed demontażem starych desek.
Przed montażem nowej listwy przygotuj te listwy, które będą się stykały w rogach pomieszczenia. Większość narożników ma być kwadratowa, więc wynika z tego, że mocując listwy przypodłogowe wokół takiego narożnika, cięcie ukośne będzie wynosić 45 stopni, a aby ułatwić dokładne cięcie tak częstych cięć, można kupić bloki skośne wstępnie przycięte pod tym kątem.
Czytaj dalej na bialelistwy.pl