Moda na handmade – decoupage i scrapbooking

Bardzo dużo osób obecnie zajmuje się twórczością handmade, czyli rękodziełem. Zalewająca nas fala fabrycznych produktów z Azji sprawiła, że coraz chętniej kupujemy i tworzymy rzeczy unikalne i niepowtarzalne. Takie hobby dla wielu osób jest rodzajem relaksu i sposobem na wypoczynek.

Ozdabianie – decoupage i scrapbooking

ozdoby do decoupageRękodzieło zrobiło się popularne kilka lat temu i ten trend się nie zmienia – działają w dalszym ciągu portale oferujące wyroby rękodzielnicze, organizowane są targi i zloty miłośników twórczości handmade. Dwiema najbardziej popularnymi technikami są obecnie decoupage i scrapbooking. Pierwsza z nich polega na nakładaniu na różne przedmioty ozdobnego papieru i pokrywanie powstałego zdobienia wieloma warstwami lakieru. Bardzo wiele pięknych przedmiotów powstaje za pomocą tej techniki. Dekorowane są nią ozdobne deski do krojenia, drewniane zawieszki, a także meble pokrywane uroczymi kwiatowymi wzorami. Ozdoby do decoupage można kupić przez internet w specjalistycznych sklepach, a także stacjonarnie, zwykle w sklepach z zaopatrzeniem dla plastyków. Drugą równie co decoupage rozpowszechnioną techniką jest scrapbooking. Polega on na ozdabianiu albumów i notesów papierowymi ozdobami oraz wykonywaniu kartek okolicznościowych z tektury i dekoracji papierowych. Największą popularnością ta metoda cieszy się w Stanach Zjednoczonych, jednak mnogość artykułów do wykonywania scrapbookingu świadczy o tym, że również w Polsce ma bardzo wielu entuzjastów.

Dekorowanie przedmiotów staje się jedną z bardziej popularnych dziedzin rękodzielniczych. Coraz więcej osób pragnie mieć hobby, w którym będzie się spełniać. Rozpoczęcie przygody z decoupage czy scrapbookingiem nie jest trudne – wystarczy kilka podstawowych materiałów na początek i można zaczynać!