Środki dezynfekcyjne zawsze dobiera się indywidualnie do danego problemu. Trzeba tutaj zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych czynników. Przede wszystkim ważne jest to, z jakim rodzajem powierzchni mamy do czynienia. Inne środki dezynfekcyjne stosuje się na drewnie, inne na tworzywach sztucznych, metalach itd..
Dezynfekowanie promieniowaniem UV i parą wodną
W każdej dezynfekcji trzeba dobrać odpowiednie stężenie środka chemicznego. Za duże stężenie może spowodować zniszczenie powierzchni, a z kolei niskie stężenie może nie wyeliminować szkodliwych bakterii, grzybów i wirusów. Ważne jest też zwrócenie uwagi na formulację środka chemicznego. Na dezynfekcję wpływa również czas działania środka dezynfekcyjnego. Im dłużej działa czynnik chemiczny tym zazwyczaj lepiej. Czynniki pośrednie także mają wpływ na przebieg dezynfekcji – na pewno trzeba tutaj wspomnieć o temperaturze. Dezynfekcja Katowice może przybierać postać nie tylko dezynfekcji chemicznej. Znane są również metody fizycznej dezynfekcji. Nie są one tak szkodliwe dla środowiska naturalnego jak dezynfekcja chemiczna, a radzą sobie z bakteriami, wirusami i grzybami równie dobrze. Do metod fizycznych dezynfekcji należy zaliczyć takie jak promieniowanie UV. W czasie odkażania wykorzystuje się promieniowanie ultrafioletowe. Długość fali promieniowania powinna wynosić 256 nm, aby miała zdolności dezynfekcyjne.
Promieniowanie niszczy drobnoustroje znajdujące się nie tylko w powietrzu, ale również na powierzchniach, które nie są w żaden sposób zasłonięte. Do dezynfekcji można zastosować również parę wodną. Para wodna o temperaturze 100-105 stopni Celsjusza nadaje się idealnie do dezynfekowania wyczyszczonych wcześniej przedmiotów, odzieży, odpadów. Parą wodną odkaża się m.in. wyposażenie sanitarne. Dezynfekcję wykonuje się też w obiektach inwentarskich.