Mapa wykonana przez geodetów

Geodezja jest jednym z najstarszych zawodów świata. Można powiedzieć, że odkąd ludzie zaczęli prowadzić koczowniczy tryb życia, to wyznaczali granice swoich działek. W tamtych czasach metody ich wyznaczania były bardzo prymitywne i nikt nie nazywał tego geodezją. Obecnie technologia tak mocno się rozwinęła, że pomiary wykonywane przez geodetów posiadają dokładność do kilku centymetrów.

Jak wykonywana jest mapa geodezyjna?

wrocław mapy geodezyjneWyróżniamy conajmniej kilka rodzajów map. Możemy wyróżnić mapy ewidencyjne, topograficzne, a także takie które służą do celów projektowych. Nie wszystkie miejscowości posiadają aktualne mapy. Jeśli chodzi o Wrocław mapy geodezyjne są już wykonane nowoczesną metodą, dzięki temu są bardzo dokładne. W niektórych mniejszych miejscowościach mapa aktualizowana była ostatni raz kilkadziesiąt lat temu. Dlatego teraz przeprowadza się modernizację ewidencji gruntów i budynków. W tamtych czasach pomiary były wykonywane metodą rzędnych i odciętych przy pomocy taśm mierniczych. Nie była to zbyt dokładna metoda. Mierząc wspomnianą metodą w trudnym terenie bardzo ciężko było zachować odpowiednią dokładność. Na szczęście technologia tak się rozwinęła, że obecnie geodeci są wstanie wykonać swoją pracę z bardzo dużą dokładnością, co przekłada się na jakość map. Nawet jeśli my zlecimy wykonanie mapki naszej działki i okolicy, ponieważ chcemy wybudować sobie dom i potrzebujemy takiej mapki, to zostanie ona wykonana z bardzo dużą precyzją. 

Wykonanie takiej mapy będzie nas kosztować od kilkuset do maksymalnie tysiąca złotych. Na cenę takiej usługi składa się bardzo wiele czynników. Niemniej jednak jeśli zlecimy wykonanie takiej mapki, to będzie ona dla nas aktualna przez wiele lat i raczej nie będziemy musieli wynajmować geodetów drugi raz.