Jestem nauczycielem przyrody z niemalże dwudziestoletnim stażem. Na lekcjach z uczniami przekazuję im wiedzę z zakresu biologii, chemii, fizyki i geografii. Są to zajęcia bardzo ogólne, które mają dać uczniom podstawową wiedzę z wyżej wymienionych dziedzin.
Analiza promieniowania – spektrometr alfa
Sama o sobie myślę, że jestem pedagogiem z powołania i staram się jak najbardziej urozmaicać lekcje, czyniąc je ciekawymi dla uczniów. Kiedy tylko nadarzy się taka okazja organizujemy zajęcia plenerowe, ponieważ w takich okolicznościach dzieciom zdecydowanie łatwiej jest się skupić i zapamiętać to, co próbuję im przekazać. Ostatnio w ramach lekcji o promieniowaniu i badaniu rozmaitych substancji przyniosłam do szkoły przenośmy spektrometr Ramana i spektrometr FTIR. Zabrałam ze sobą także diodowy detektor promieniowania o bardzo kompaktowych rozmiarach. Musze przyznać, że dzieciaki były bardzo podekscytowane nowymi urządzeniami. Taki mobilny spektrometr Ramana jest bardzo łatwy w obsłudze i ma wiele zastosowań. Można badać nim chociażby minerały, co od razu wykorzystaliśmy. W końcu jako nauczyciel przyrody dysponuję sporym zapleczem, jeśli chodzi o materiały dydaktyczne do zajęć. Przechodząc do części lekcji o promieniowaniu zaprezentowałam wykorzystywany do analizowania promieniowania tani spektrometr alfa i spektrometr gamma, co według mnie znacznie ułatwiło im naukę. Detektor promieniowania jest co prawda wykorzystywany w fizyce, ale jako ciekawostkę postanowiłam pokazać go moim uczniom i wyjaśnić zasadę działania.
Za jego pomocą rejestruje się promieniowanie jonizujące, a więc można szybko i skutecznie odnaleźć radioaktywne materiały. Myślę, że była to bardzo ciekawa i pouczająca lekcja, która mi samej przysporzyła wiele radości. Postaram się znacznie częściej organizować tego typu doświadczenia moim uczniom.