Korzyści z upraw w szklarniach i tunelach

Uprawa roślin w naszym klimacie bywa wymagająca, a dzięki kapryszącej pogodzie nie zawsze mamy szansę na duże zbiory czy też szybki wzrost i rozmnażanie roślin. Upalne dni, a zaraz po nich ulewne deszcze nie są wymarzonymi warunkami dla naszych upraw, dlatego warto rozważyć sposób na uniezależnienie się od nastrojów aury.

Szklarnia – sposób na bogate plony

szklarnie tunele folioweZarówno uprawiając rośliny hobbystycznie i na własny użytek, jak i robiąc to zawodowo, warto postarać się zapewnić naszym uprawom jak najlepsze warunki do rozwoju. Odpowiednia ilość wody i promieni słonecznych oraz żyzna gleba to trzy podstawowe wymagania, jakie trzeba spełnić w każdej hodowli roślin. Wszystko to powinno jednak być dawkowane z umiarem, ponieważ każda anomalia spowoduje zaburzenie wzrostu, zmniejszenie plonów, a nawet obumarcie rośliny. Trudno jednak pod gołym niebem zapewnić tak idealne warunki, szczególnie wczesną wiosną, kiedy zdarzają się niespodziewane nocne przymrozki, a te z kolei potrafią zniweczyć nasze starania. Dobrym rozwiązaniem są szklarnie tunele foliowe oraz inspekty, które możemy założyć niemal w każdym ogrodzie. Szklarnie stosowane są zazwyczaj w przypadku profesjonalnych upraw. Nie jest to mobilna budowla, którą można przenosić z miejsca na miejsce, dlatego warto dobrze zaplanować część ogrodu, w której się znajdzie. Nieco inaczej jest w przypadku tunelu foliowego, który dzięki lekkiej konstrukcji można przesunąć po kolejnym sezonie, jeśli ziemia w danym miejscu zostanie nadmiernie wyjałowiona. Najmniejszy jest natomiast inspekt, który jest niczym innym, jak drewnianą ramą wypełnioną ziemią, zamykaną drzwiczkami w formie okna, przez które dostają się do środka promienie słoneczne.

Jakie korzyści płyną z uprawy roślin w szklarni czy tunelu? Przede wszystkim dzięki sprzyjającym warunkom można w ten sposób przyspieszyć plony i są one dużo pewniejsze, niż w przypadku roślin uprawianych „pod chmurką”. Uprawy nie zostaną zniszczone przez silne wiatry, nie zmarzną przy wiosennych przymrozkach, nie zgniją od ulewnych deszczów.