Konstrukcja nośna tarasów drewnianych

Budując taras drewniany najczęściej skupiamy się na jego powierzchni w formie desek tarasowych, a nie na tym co znajduje się pod nimi. A właśnie w tym miejscu występuje kwintesencja całego tarasu, czyli jego konstrukcja nośna. Zastanówmy się przez chwilę nad nią, aby nie popełniać w przyszłości błędów odnośnie tego, jak ją wykonać.

Legary do desek tarasowych

legar do deski tarasowejPod deskami tarasowymi powinna znajdować się stabilna i bardzo wytrzymała konstrukcja nośna, do której te deski są przymocowane. Do głównych elementów całej konstrukcji należą legary i słupy, a także fundamenty całej konstrukcji. Co do fundamentów to nie będę się akurat w tym miejscu o nich wypowiadał, ale bardziej skupie się na pozostałych elementach. Jeśli taras jest wysoki to od fundamentów wychodzą słupy, podtrzymujące całą konstrukcję. Powinny mieć one odpowiedni przekrój zapewniający wytrzymałość. Dopiero na nich prostopadle układa się legary. Trzeba tutaj zaznaczyć, że legar do deski tarasowej musi posiadać odpowiednią nośność uwzględniającą obciążenie tarasu. Ważne jest przy tym dobranie takiego przekroju i rozstawu legarów, aby cały taras był konstrukcją stabilną i aby jego nośność była zachowana. Na legary używa się elementów drewnianych lub wykonanych z materiałów kompozytowych. Drewno jest oczywiście powszechniejsze, ale za to kompozyty mają wiele zalet, których w drewnie nie uzyskamy. Jako główną cechę kompozytu wymienia się brak konieczności impregnacji tego elementu.

Poza doborem legarów istotne jest także ich odpowiednie połączenie. Miejsca łączeniowe muszą być wykonane w odpowiedniej technologii, która gwarantuje mocne połączenie. Istnieją docelowe systemy łączeniowe oparte na elementach stalowych, które są dedykowane do tarasów. Można też wykorzystać znane powszechnie połączenia ciesielskie.