Jakie znaczenie ma precyzja pomiarów geometrii maszyn?

 

Coraz częściej w zakładach produkcyjnych i fabrykach wykorzystywane są ogromne maszyny i urządzenia, tworzone na specjalne zamówienie i składane na miejscu.

 

Geometria maszyn jest bardzo istotna

precyzyjne pomiary geometrii maszyn 3dZe względu na poziom skomplikowania wymagają one wiele precyzji w czasie montażu. Często na takie maszyny składają się setki elementów, rozliczne podzespoły i drobne części. Złożenie tego w jedną, sprawną całość jest bardzo wymagające. Najdrobniejsze błędy i wady konstrukcyjne mogą mieć wyjątkowo negatywne skutki: od szybszego zużywania się poszczególnych elementów, przez wytwarzanie zbyt wysokiej temperatury, problemy z jakością wytwarzanych produktów, aż po poważne i niebezpieczne awarie, które odbijają się na pracy całej firmy. W celu uniknięcia w maksymalnym stopniu takiego niebezpieczeństwa, a także w celu ścisłego trzymania się projektu maszyny i warunków jej eksploatacji, konieczne jest ustawienie geometrii maszyny. Jest to usługa wybierana zarówno w czasie budowy i montażu, jak i później, do ustalenia, czy nie nastąpiły jakieś uszkodzenia czy przesunięcia, które miałyby wpływ na działanie maszyny. Wykorzystuje się do tego różne techniki, aby uniknąć najmniejszych błędów w pomiarze, takie jak na przykład skanowanie laserowe 3d. Oczywiście precyzyjne pomiary geometrii maszyn 3d nie są najtańszą usługą, jednak jest to inwestycja, która się zwróci. Ustawienie poprawnej geometrii, właściwe trasowanie osi i kalibracja pracy pozwalają na wydłużenie żywotności maszyny. Dzięki nim wolniej ulegnie zużyciu czy uszkodzeniom, do których w znacznym stopniu przyczyniłaby się nawet drobna wada konstrukcyjna czy zła geometria.

Warto korzystać z takich usług, aby uniknąć kosztów i problemów w przyszłości. Dobra inwestycja zwraca się wielokrotnie w kolejnych latach, więc nie należy martwić się o koszty.