Jak zabezpieczyć budowę?

Teren budowy to miejsce pełne niebezpieczeństw. Aby uniknąć niechcianych wypadków z udziałem osób trzecich, plac budowy musi być odpowiednio zabezpieczony. Nikt postronny nie powinien mieć możliwości wejścia na teren budowy, stąd właśnie zastosowanie ogrodzeń tymczasowych.

Ogrodzenie tymczasowe pełne czy ażurowe?

ogrodzenia budowlane pełneObjęcie terenu budowy nadzorem wynajętego stróża nie jest wystarczająco skuteczne. Dużo lepszym pomysłem jest inwestycja w ogrodzenia budowlane pełne lub ażurowe. Jaki rodzaj ogrodzenia wybrać? Lepiej kupić na własność czy skorzystać z usługi wynajmu? Podczas wyboru rodzaju ogrodzenia na budowę należy przede wszystkim sprecyzować, jakie funkcje będzie ono pełniło. Podstawowa rola to oczywiście otoczenie placu budowy i wyznaczenie tym samym granic działki. Zabezpieczenie przed nieproszonymi osobami postronnymi to równie ważna funkcja ogrodzeń tymczasowych. Warto jednak wspomnieć, że równie istotne bywa osłonięcie powstającej inwestycji przed wzrokiem osób trzecich. Taką funkcję spełniają ogrodzenia budowlane pełne. Rama takiego panelu wypełniona jest blachą trapezową, dzięki czemu wizualnie zasłania wszystko, co dzieje się na placu budowy. Ogrodzenia budowlane pełne są dość ciężkie i nie przepuszczają podmuchów wiatru, dlatego wymagają odpowiednich wzmocnień. Inaczej jest w przypadku ogrodzeń ażurowych. Panele tego rodzaju są wyjątkowo lekkie, dlatego nie potrzebują żadnych podpór. Można je z łatwością przenosić z miejsca na miejsce, co bywa atutem. Zarówno montaż, jak i demontaż oraz sam transport ogrodzenia ażurowego na plac budowy nie sprawia trudności.

Zakup ogrodzenia na własność może okazać się sporą inwestycją, tym bardziej, jeśli ma ono być wykorzystane tylko w przypadku jednej budowy. W takiej sytuacji dużo bardziej opłacać się będzie wynająć wybrany rodzaj ogrodzenia, co oszczędzi nam również czasu i energii na jego transport, montaż i demontaż po skończonych pracach budowlanych.