Jak ważne jest nagłośnienie imprez?

Są imprezy, których nie wyobrażamy sobie bez obecności mikrofonu, głośników i odpowiednich wzmacniaczy dźwięku. Mowa tutaj nie tylko o imprezach, na których odtwarzana (lub też grana na żywo) jest wszelkiego typu muzyka, ale także o imprezach, na których ważne są różne przemówienia i prelekcje, które powinny być słyszalne nawet w najdalszych zakątkach sali czy też pleneru.

Warunki sprzyjające nagłośnieniu

dobre nagłośnienie imprezGeneralnie każdy z nas doskonale wie, że w kategorii imprez możemy wyróżnić imprezy plenerowe i imprezy, które odbywają się we wnętrzu budynku. To, gdzie odbywa się impreza ma oczywiście zasadnicze znaczenie w kwestii sprzętu, który zostanie wykorzystany do nagłośnienia. Musimy zawsze pamiętać, że dobre nagłośnienie imprez sprawdzane jest poprzez odpowiednią słyszalność w każdym punkcie miejsca, w którym odbywa się dane wydarzenie. Jeśli więc organizujemy imprezę plenerową, to, co dzieje się na scenie powinno być dobrze słyszalne nie tylko w jej bliskim pobliżu, ale również w najdalszym punkcie, który wciąż znajduje się w obszarze wyznaczonego przez nas terenu, na którym odbywa się impreza. Kiedy organizujemy imprezę w środku konkretnego budynku czy też sali, musimy wziąć pod uwagę akustykę tego pomieszczenia i to, w jaki sposób niesie się w nim głos, którego moc zostaje zwielokrotniona przez głośniki i wszelkiego rodzaju wzmacniacze. Nie wszystkie rozwiązania będą bowiem pasowały do każdego typu sali.

Kiedy wybieramy sprzęt umożliwiający właściwe nagłośnienie imprezy, musimy wziąć pod uwagę jej charakter. Ważne jest nie tylko miejsce, w jakim jest organizowana, ale także jej specyfika, czyli to, czy jest to impreza muzyczna, czy też konferencja, na której ważna będzie wszelkiego rodzaju czytelność odbioru przekazywanych przez prelegenta treści.