Atopowe zapalenie skóry to problem skórny, który powoduje intensywne swędzenie i czerwoną wysypkę. W ciężkich przypadkach wysypka tworzy przejrzyste pęcherze wypełnione płynem. Wysypka nie jest zaraźliwa. Wydaje się, że ludzie z tym schorzeniem mają bardzo wrażliwy układ odpornościowy, który może reagować na rzeczy wywołujące alergie. Nie ma lekarstwa na atopowe zapalenie skóry, ale można kontrolować je w domu.
Skóra atopowa – jak sobie pomóc
Opieka lekarska jest kluczowym elementem leczenia skóry atopowej. Koniecznie trzeba umawiać się i chodzić na wszystkie wizyty, a w razie problemów, dzwonić do swojego lekarza lub pielęgniarki. Dobrym pomysłem jest również prowadzenie listy przyjmowanych leków i ich efektywności. A jak można dbać o skórę w domu? Należy używać kremu nawilżającego co najmniej dwa razy dziennie. Jeżeli lekarz przepisze krem lub maść do skóry atopowej, trzeba stosować je zgodnie z zaleceniami. Obszar dotknięty atopowym zapaleniem skóry należy myć jedynie wodą. Mydło może nadmiernie wysuszyć skórę i spowodować jej swędzenie. Krem lub maść nakłada się na wilgotną skórę po lekkim osuszeniu ręcznikiem. Aby zmniejszyć swędzenia można używać zimnych, mokrych szmatek. Skóra atopowa nie powinna być nadmiernie wystawiana na słońce. Dobrze jest także, jeśli skóra może oddychać, więc warto powstrzymać się przed jej zasłanianiem. Jeśli swędzenie nadmiernie wpływa na normalne czynności, pomocne mogą być dostępne bez recepty leki przeciwhistaminowe.
Chociaż nie jest znane lekarstwo na atopowe zapalenie skóry, badania wykazały, że osoby będące pod stałą opieką lekarską zgłaszają poprawę jakości życia, oraz że regularna i odpowiednia pielęgnacja skóry może poprawić jej stan skóry, wspomóc sen i poprawić ogólne samopoczucie.