Jak dbać o most napędowy?

Samochody obecnie produkowane przez wszystkich producentów stają się coraz szybsze. Jednocześnie wraz ze wzrostem momentów obrotowych stawiana jest coraz większa presja na niezawodność wszystkich elementów napędowych. Co jest jednoznaczne ze wzrostem większych wymagań co do olejów stosowanych w przekładniach osi napędowych. To właśnie od doboru zależy niezawodność tego elementu. 

Wybór oleju do mostu napędowego

olej do mostu napędowegoObecnie na rynku możemy spotkać dużo produktów od różnych producentów. Typ oleju jaki jest idealny dla naszego mostu napędowego jest dokładnie opisany w instrukcji obsługi samochodu. Opisane dokładnie są wszystkie dane wraz ze wszystkimi najważniejszymi parametrami jakie powinien mieć idealny olej do mostu napędowego. Większość mechaników doradza używanie produktów wyprodukowanych przez producentów sprawdzonych oraz zaufanych na rynku motoryzacyjnym. Przy zakupie oleju do mostu napędowego warto rozważyć zakup oleju syntetycznego. Ten typ olejów zapewnia większy stopień lepkości co jednoznacznie przekłada się na komfort jazdy oraz pracę układu jezdnego. Wymiana oleju w moście napędowym powinna być przeprowadzana w pojazdach z napędem na cztery koła lub na tylną oś. Terminowe wymiany zapewniają odpowiednie eksploatowanie podzespołu. W moście napędowym olej zużywa się dość szybko szybko, ponieważ gromadzą się w nim opiłki metalu, które powstają w wyniku pracy łożysk mostu. Olej z tego typu dodatkami tracie swoje właściwości. Brak odpowiedniego smarowania może doprowadzić do powstawania luzów w całym układzie.

Reasumując wymiana oleju w tym elemencie jest zadaniem niezbędnym jeśli nasz samochód posiada któryś z wyżej wymienionych napędów. Zaprzestanie terminowych wymian oleju może być przyczyną poważnej awarii układu napędowego. Jeśli nie mamy pewności jaki olej powinniśmy zastosować należy skonsultować się z mechanikiem samochodowym.