Sposobów na ocieplenie poddasza jest wiele. Można wybierać, między innymi, wśród różnych styropianów czy wełny mineralnej, które stanowią najpopularniejsze materiały do ocieplania. Jednak w ostatnich latach popularność zyskały również izolacje natryskowe, a poniżej będzie można się dowiedzieć, dlaczego i co sprawia, że są takie skuteczne.
Ocieplenie poddasza natryskiem pianki poliuretanowej
Izolacje natryskowe poddaszy wykonuje się przy użyciu pianki poliuretanowej otwartokomórkowej. W przeciwieństwie do innych materiałów, które trzeba starannie i dokładnie przycinać, układać i dociskać, pianka poliuretanowa pozwala na całkowite uszczelnienie wszelkich mostków termicznych, jakie znajdują się na poddaszu. Szczególnie tych przy belkach. Jest to możliwe dzięki zasadzie działania pianki, która wielokrotnie zwiększa swoją objętość po natrysku. Dlatego dokładnie wypełnia najdrobniejsze szczeliny i pozwala na ciepły montaż okien, dzięki czemu ogranicza się straty ciepła. Ważną zaletą izolacji natryskowych jest też tempo nakładania, ponieważ jedna-dwie osoby mogą w jeden dzień ocieplić całe poddasze, nawet duże, podczas gdy styropian czy wełna mineralna zajęłyby o wiele więcej czasu. Warto dodać, że izolacja natryskowa z użyciem pianki jest równie lub bardziej skuteczna od wspomnianych wcześniej materiałów izolacyjnych. Także wtedy, gdy nałoży się jej cieńszą warstwę niż na wymagana przy styropianie czy wełnie, dlatego izolacja pianką poliuretanową jest doskonała tam, gdzie zależy nam na jak najcieńszej warstwie izolacji.
Izolacja pianką jest bardzo trwała, nie traci swoich właściwości nawet przez kilkadziesiąt lat czy pod wpływem wilgoci. Nie zsuwa się, jak jest to możliwe ze źle zamontowaną wełną oraz nie jest materiałem sprzyjającym pożarom. Do tego nie zalęgną się w niej myszy czy robactwo, nie rozwiną się także pleśnie lub grzyby.