Istotne znaczenie układów automatyki w przemyśle

Trudno sobie wyobrazić dzisiejsze życie bez postępu techniki. Na każdym kroku mamy do czynienia z rozwojem technologii, którego nie moglibyśmy doświadczyć bez odpowiedniego zaangażowania się ludzkości w proces wdrażania automatyki. Poruszając się samochodem lub samolotem, robiąc kawę z ekspresu czy jadąc ruchomymi schodami w galerii jesteśmy świadkami pracujących układów automatyki.

Zastosowanie układów automatyki podstawą sukcesu

układ automatykiPodstawowymi elementami związanymi z automatyką jest przesyłanie informacji, w różnych formach, przez różnego rodzaju obiekty sterowania, regulatory  i podzespoły. Obiektami sterowanymi mogą wspomniane wcześniej pojazdy lub przedmioty użytku codziennego. Aby właściwie wykonywały swoje zadania musimy im przekazać właściwą informację, która nie może być zagłuszana przez zakłócenia, albo przynajmniej należy je maksymalnie wytłumić. Idealnie w tej roli nada się sterownik, który odpowiednio pokieruje układy automatyki do realizacji swojego zadania. Dla przykładu auto zatrzyma się odpowiednio wcześniej przed przeszkodą dzięki czujnikom na zderzaku, które przekażą informację do komputera auta, aby ten włączył hamulce. Kilkanaście lat temu na uczelniach był rozkwit kierunków oferujących naukę automatyki. Równolegle powstawały programy komputerowe pozwalające tworzyć układy automatyki. Przedstawiciele świata nauki oraz przemysłu widzieli świetlaną przyszłość, dzięki rozwojowi tej dziedziny. Nie da się ukryć, że progres w automatyce pozwala na przełamywanie dalszych barier w różnych sferach życia.

Zasady działania układów automatyki zostały opisane skomplikowanymi liczbami i funkcjami matematycznymi, ponieważ na nich opierają się języki programowania stanowiące most komunikacji człowieka z tymi układami. Serwonapędy, sterowniki i układy scalone stanowią podstawę układów automatyki.