Istota i cel wyważania wirników maszyn

Wirniki maszyn technologicznych i technicznych do swojej prawidłowej i niezakłóconej pracy muszą być prawidłowo wyważone, czyli nie powinny dawać jakichkolwiek oznak bicia osiowego i promieniowego.

Po co wyważać wirniki maszyn i urządzeń?

wyważanie wirnikówPraca niewyważonego wirnika maszyny to bardzo duży problem dla mechanika. Może to doprowadzić w najlepszym wypadku do uszkodzenia urządzenia i jego unieruchomienia, a w najgorszym przypadku nawet do katastrofy, a nawet śmierci człowieka. Z niewyważonego wirnika w każdej chwili może oderwać się łopatka poruszająca się z ogromną prędkością, zatem stanowi ona śmiertelne zagrożenie dla ludzi przebywających w jej zasięgu. Wyważanie wirników maszyn i urządzeń jest procesem co najmniej dwuetapowym. W pierwszym, bardzo istotnym etapie, rozpędza się wirnik maszyny do jego maksymalnej prędkości obrotowej, po czym za pomocą specjalistycznego czujnika mierzy się bicie łopatek, zarówno osiowe jak i promieniowe. W drugim etapie już przy wyłączonym silniku maszyny dokłada się odważniki w miejscach ubytku mas. Ciężarki najczęściej są przyspawane lub lutowane. Ostatnim etapem jest weryfikacja poprawności ich montażu. Wirnik należy ponownie rozpędzić do prędkości maksymalnej i powtórzyć pomiary. Jeśli wszystko przebiegło zgodnie z założeniami, to wirnik nie wykazuje najmniejszych objawów bicia.

Badania w zakresie wyważania wirników maszyn powinny stanowić nieodzowną część eksploatacji zwłaszcza konstrukcji przewożących ludzi. W gronie tym są zwłaszcza okręty morskie i samoloty. W przypadku transportu lotniczego do badań wyważenia wirników turbin silników odrzutowych przykłada się ogromną wagę, bo to od nich zależy życie wszystkich wsiadających na pokład maszyny pasażerów. Niedopuszczalne jest by tak odpowiedzialna część samolotu uległa awarii.