Farby tempery, do szkła, do porcelany i ceramiki – dla plastyków

W sklepach plastycznych jest coraz więcej akcesoriów nowoczesnych, które jeszcze kilkanaście lat temu w ogóle nie były znane. Dzięki temu można tworzyć jeszcze ciekawsze dzieła, prace. Popularne są np. farby tempery. Jest to specjalny rodzaj farb dla plastyków, które powstają na bazie wody.

Rodzaje farb dla plastyków – tempery, do szkła, porcelany, ceramiki

farby dla plastykówTu nie trzeba jednak wcześniej przygotowywać podłoża. Farby tego typu schną zasadniczo szybko. Grunt takich farb to tzw. grunt gesso. Farby tempery są idealne, jeśli chodzi o malowanie na desce, na płótnie, a nawet na zwykłym papierze. Tego typu farby mogą przypominać nieco zwykłe farbki plakatowe. Cechy tych farb są jednak znacznie lepsze. Aero, Happy Color, Renesans, Koh-i-noor, a także Astra – to nieliczne z marek, które zajmują się produkcją takich farb. Jeśli chodzi o farby do szkła, większość tych farb to farby transparentne. Tego typu farby muszą przepuszczać światło. To sprawia, że osiąga się efekt witrażu. Są także kolory wśród farb do szkła, które kryją w pełni. Są to takie kolory jak biały, czarny, złoty, srebrny. Dzięki farbom do szkła można nadać różnym przedmiotom wygląd zupełnie nowy, niecodzienny, unikalny. Farby dekorują nie tylko szkło, ale także plastik. Mogą być to farby na bazie spirytusu. Takie farby dla plastyków sprzedawane są zarówno na sztuki jak i w zestawach. Farbka do szkła umieszczona jest w specjalnej tubie (wąska tuba), dzięki której można tworzyć kontury – to tzw. relief. Pidilite i Maimeri to znani producenci farb do szkła. Plastycy mogą również kupić farby, konturówki i plastyki do porcelany i ceramiki.

Można je podzielić ogólnie na farby do wypalania oraz na takie, które można nakładać na zimno. Takimi farbami można doskonale udekorować porcelanę, ceramikę oraz glazurę. Ceny zależą głównie od jakości farby.