Dyfuzja akustyczna w studiu nagrań

Profesjonalna rejestracja dźwięku w studiu nagraniowym wymaga użycia wielu zaawansowanych systemów nagrywających. Podstawą są oczywiście urządzenia elektroniczne do rejestracji dźwięku ale równie ważne jest także pozostałe wyposażeni studia nagrań, w tym odpowiednie systemy dyfuzyjne.

Zastosowanie dyfuzorów akustycznych w tłumieniu dźwięku

dyfuzory akustyczneFale dźwiękowe rozpraszają się w powietrzu i bez odpowiedniego ich pokierowania mogą odbijać się w często dla nas niekorzystnych miejscach. Specjaliści od emisji dźwięku wiedzą, że aby dźwięk był czysty, trzeba odpowiednio tłumić i kierować fale dźwiękowe tak aby spełniało to nasze oczekiwania. Służą do tego dyfuzory akustyczne, które tłumią fale dźwiękowe skierowane w ich stronę. W profesjonalnym studiu nagraniowym ściany są wyłożone w całości dyfuzorami, aby odbity dźwięk nie wracał z powrotem do mikrofonu i nie generował niekontrolowanych zakłóceń. Dyfuzorem mogą być różne materiały, które tłumią dźwięk. W zastosowaniach amatorskich zwykle jest to najczęściej znane opakowanie na jajka, które oczywiście nie sprawdzi się w profesjonalnym studiu, ale w pewnym zakresie tłumi dźwięk o czym każdy wie. Profesjonalne materiały mają jednak bardziej skomplikowaną strukturę i także z tego powodu posiadają odpowiednia cenę. Ich zdolność tłumienia jest jednak naprawdę duża. W pomieszczeniach, gdzie ściany są nimi wyłożone można słyszeć nawet bicie własnego serca.

Chciałbym tutaj jednak na wstępie dodać, że coś co tłumi dźwięk może zostać także wykorzystane do jego kierowanie. Przy odpowiednim ułożeniu dyfuzorów możemy wpływać na kierunek rozchodzenia się fal dźwiękowych i uzyskać naprawdę ciekawe efekty. Takie umiejętności mają jednak już tylko wyjątkowi specjaliści, którzy znają się na swojej robocie.