Powierzchniowa obróbka aluminium nazywana jest anodowaniem. To proces elektrochemiczny dzięki, któremu na powierzchni aluminium powstaje warstwa tlenku. Warstwa ta jest twardsza i bardziej odporna na korozję niż warstwa powstała w naturalny sposób. Ma również większą wytrzymałość i odporność na mechaniczne uszkodzenia. Proces ten nazywany jest także eloksalacją.
Proces anodowania aluminium
Proces ten jest bardzo skomplikowany. Przebiega w kilku etapach. W pierwszej kolejności należy odtłuścić powierzchnię metalu i spłukać. Następnie przystępuje się do kwaśnego redukowania tlenków, właściwego anodowania dzięki któremu powstaje warstwa tlenku aluminium i kolejnego płukania. Często na indywidualne zamówienie dokonuje się też barwienia powierzchni. Po samym anodowaniu aluminium ma szary kolor. Możemy jednak nadać mu dowolną barwę zanurzając metal w kąpieli z barwnika. Co ciekawe nowoczesne anodowanie aluminium jest tańsze niż malowanie proszkowe. Powłoka anodowana nie jest toksyczna. Jest też stabilna chemicznie. Pomimo tego, że powłoka anodowana jest wytrzymała na wiele czynników to należy pamiętać, że anoda jest kryształem a to oznacza, że w temperaturze powyżej 130 st pęka i tym samym traci swoje antykorozyjne właściwości. Anodowane aluminium znalazło zastosowanie w wielu branżach. Jest używane z budownictwie. Dzięki swojemu estetycznemu wyglądowi jest wykorzystywane na fasadach budynków jako nowoczesny element wykończeniowy.
Proces anodowania aluminium gości w różnych gałęziach przemysłu już od kilkudziesięciu lat. Połączenie technologi, dizajnu, jakości i funkcjonalności to cechy jakimi charakteryzuje się ten proces. Co prawda jest on skomplikowany ale dzięki estetyczności jakiej nabiera dzięki niemu aluminium metal ten staje się elementem codzienności zwykłych konsumentów.