Dobre samopoczucie naszego organizmu pozwala nam prężnie działać. Dlatego też dostarczając im niezbędnych produktów do funkcjonowania, sprawiamy, że pracujemy wydajnie i jesteśmy pełni energii. Po części odpowiedzialne są za to jelita – układ trawienny. Bolący brzuch i niestrawność to tylko niektóre dolegliwości, które sprawiają, że czujemy się źle.
Zbawienne działanie bakterii probiotycznych na nasz organizm
Wspomniane jelita to bardzo skomplikowany ekosystem. W nich znajduje się bogata i bardzo zróżnicowana flora bakteryjna. Każdy organizm składa się w ponad pięćdziesięciu procentach z bakterii, różnych gatunków. Korzystne działanie regulacyjne na jelita mają bakterie probiotyczne. Stymulują wzrost oraz zwiększenie aktywności niektórych szczepów bakterii jelitowych. Są to żywe organizmy i uważa się, że przeciwdziałają powstawaniu nowotworów. Przywracają także naturalną równowagę w naszym ciele i systemie odpornościowym. Wykazano, już na początku dziewiętnastego wieku, że grupa osób, która spożywa jogurty i kefiry, żyje dłużej i zdrowiej. Wykazano, że zawarte w nich bakterie fermentacji mlekowej rewelacyjnie oddziałują na jelita. Dlatego też wprowadzenie ich do diety jest bardzo ważne. Warto nawet przygotowywać je samemu w domu, zakupując gotowe mieszanki żywych kultury bakterii do jogurtów. W ten sposób możecie być pewni, że wasz jogurt jest naturalny i nie posiada dodatków, które negatywnie wpływają na nasz organizm.
Bakterie probiotyczne są bardzo odporne na kwasy żołądkowe. Słyną z tego, że w stanie żywych przedostają się do jelita grubego, osiedlają w nim i rozmarzają. W ten sposób budują barierę, uniemożliwiającą dostaniu się do niego innych, złych bakterii, mających negatywny wpływ na nasze funkcjonowanie. Warto więc spożywać produkty, zawierające probiotyki.